IMF

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. HABER
  3. IMF, Stabilcoin’ler Dahil Olmak Üzere Kripto Varlıkların Başarısız Olabileceği Konusunda Uyardı!

IMF, Stabilcoin’ler Dahil Olmak Üzere Kripto Varlıkların Başarısız Olabileceği Konusunda Uyardı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Para ve Sermaye Piyasaları Direktörü Tobias Adrian, daha fazla kripto projesinin, özellikle de stabilcoin’lerin başarısız olabileceği konusunda uyardı.

Terra çöküşü ve müteakip likidite boşalmasından hala ham olan yatırımcılar olarak istenmeyen haberler için yapılan yorumlar, en kötüsünün bittiğine dair umut beslemeye devam ediyor.

Adrian, bir durgunluk ortaya çıkarsa, kripto para birimlerinin ve diğer riskli varlıkların daha fazla satış baskısı altına girmesini ve ileride daha fazla acıya yol açmasını beklediğini söyledi.

Kripto Varlıklar Ve Stabilcoin’ler

Bu konuda daha fazla detaya giren IMF Direktörü, algoritmik stabilcoin’leri özellikle savunmasız olarak seçtiğinden, ekonomik gerilemenin zincirleme etkisinin “kripto para tekliflerinin” başarısızlığını görebileceğini söyledi.

“Bazı kripto para tekliflerinde daha fazla başarısızlık olabilir. Özellikle en çok etkilenen algoritmik stabilcoin’lerin bazıları ve başarısız olabilecek başkaları da var.”

Algoritmik stabilcoin’ler, fiyat sabitin üzerine çıktığında daha fazla token basan ve fiyat sabitin altına düştüğünde token’ları yakan otomatik bir süreçle fiyat istikrarını sağlar.

Bununla birlikte, Adrian’a göre teminatlandırılmış stabilcoin teklifleri de risk altında. Özellikle, Adrian’ın “bire bir desteklenmedikleri için” savunmasız olduğunu söylediği varlık Tether.

“Bazı itibari para destekli sabit paralar biraz riskli varlıklar tarafından destekleniyor… Bazı sabit paraların nakit benzeri varlıklar tarafından tam olarak desteklenmemesi kesinlikle bir güvenlik açığı.”

Tether, New York Başsavcısı tarafından Şubat 2021’de rezerv varlıkları hakkında üç ayda bir zorunlu raporlar sunması emrini verdi. Müteakip raporlar, rezervlerin “ticari kağıtlar” gibi önemli likit olmayan varlıklardan oluştuğunu gösterdi ve şirketin yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyeti konusunda şüphe uyandırdı.

O zamandan beri Tether, ticari kağıt varlıklarını 5 milyar dolar azaltarak 3,5 milyar dolara düşürdü.

Tether, Terra çöküşü sırasında 1 dolarlık fiyat sabitinin önemli ölçüde altına düştü ve 0,94 dolara kadar düştü. O zaman, Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino, düşüşün önemini küçümsedi ve tutucuların her zaman doğrudan şirketten nominal değer için kullanabilecekleri için sabitin kırılmadığını söyledi.

USDT
Kaynak: TradingView
IMF, Stabilcoin’ler Dahil Olmak Üzere Kripto Varlıkların Başarısız Olabileceği Konusunda Uyardı!
Yorum Yap
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!