Ripple

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ripple CEO’su Dava Hakkında Açıklama Yaptı! Yasalar Bizim Tarafımızda Dedi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ripple CEO’su, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) XRP’nin satışıyla ilgili şikayetinin kayıt dışı bir menkul kıymet arzı oluşturduğu iddiasıyla olası sonuçları hakkındaki düşüncelerini tartıştı.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Temmuz ortasında Collision 2022 etkinliğinde Axios ile yaptığı röportajda SEC şikayetini vurguladı.

Galringhouse, Ripple’ın menkul kıymetler düzenleyicisine karşı yasal savaşında galip geleceğine inandığının altını çizerek, kendi görüşüne göre ‘SEC büyük ölçüde aştı’, ancak aynı zamanda ‘gerçeklerin’ onların tarafında olduğunu da savundu:

“Bahse giriyorum çünkü gerçeklerin bizden yana olduğunu düşünüyorum. Bahse girerim çünkü kanun bizden yana. SEC’in büyük ölçüde haddini aştığını ve bir şey üzerinde bir tür yargı yetkisini ele geçirmeye çalıştığını düşünüyorum…”

Ripple Davaları Kaybederse Ne Olur?

Görüşme sırasında Garlinghouse, lehine bir karar alamazsa ne olacağı hakkında sorgulandı ve XRP bir menkul kıymet olarak tanımlandı. 

Ripple CEO’su, bu senaryoda XRP’nin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bir menkul kıymet olarak kabul edileceğini hemen açıkça belirtti.

Açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“SEC, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yargı yetkisine sahiptir ve bazı açılardan… Dünyanın şu anda nasıl işlediği, sanki dava kaybedilmiş gibi.”

Ayrıca ABD’deki yatırımcıların çoğu platformda XRP ticareti yapamayacağını söyledi. Örneğin, SEC, Ripple aleyhine dava açtıktan hemen sonra Coinbase, XRP ticaretini durdurdu.

“Ripple davayı kaybederse, bir şey değişir mi? Temelde sadece statüko. Ripple hala çok, çok hızlı bir şekilde büyüyor”

SEC ile Savaş Sürüyor!

Aralık 2020’de SEC, XRP satışının kayıt dışı bir menkul kıymet arzı oluşturduğu gerekçesiyle Ripple Labs, Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen aleyhine dava açtı. Ripple, SEC’in bulgusuna itiraz etti ve o zamandan beri menkul kıymetler düzenleyicisi ile yasal bir tartışmaya girdi. 

Nisan ayında, Ripple’ın hukuk danışmanı Stuart Alderoty, bir kararın 2023’te geleceğini ve geçen her günün “esas olarak SEC tarafından bir halı çekmenin kurbanı” olan ABD sakinlerini etkilediğini belirtti.

Davanın açıldığı gün, XRP’nin piyasa değeri 15 milyar dolar düşerek “SEC’in korumayı iddia ettiği insanlara zarar verdi”.

Ripple CEO’su Dava Hakkında Açıklama Yaptı! Yasalar Bizim Tarafımızda Dedi!