IMF Uyardı: Fed, Faiz Oranlarını Yükseltecek! Küresel Finans Piyasaları Sallanıyor!

IMF
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu (IMF), Arjantin’e ve gelişmekte olan ekonomilere sahip diğer ülkelere yönelik paylaştığı bir mesajda, “ABD Merkez Bankası’nın koronavirüsün omicron varyantı nedeniyle faiz oranlarını yükselttiği olası zor zamanlara hazırlanmaları gerektiği” konusunda uyardı.

25 Ocak’ta güncellenmiş ekonomik tahminlerini yayınlayacak olan IMF, şu an için bu yıl ve önümüzdeki yıl pandemi sonrası ekonomik toparlanmanın devam edeceğini belirtti.

Ancak ekonomistler Stephan Danninger, Kenneth Kang ve Helene Poirson bir blog yazısında “inatla devam bir pandemi nedeniyle büyüme risklerinin yüksek kalmaya devam ettiğini” yazdı.

“Hazır Olun!”

Uzmanlar, Fed’in daha hızlı parasal bir ayarlama yaptığı dönemli çakışma riski göz önüne alındığında, gelişmekte olan ekonomilerin, özellikle bu ülkeler yüksek enflasyon ve yüksek kamu borcuyla boğuşurken, potansiyel ekonomik çalkantılar ile yüzleşmeye hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

Daha yüksek oranlar, özellikle Arjantin gibi dolar cinsinden borcu olan gelişmekte olan ekonomiler için daha yüksek finansman maliyetleri anlamına gelir. Bu ülkelerin çoğu, küresel ekonomik toparlanmayla ilgili olarak zaten geride kalıyor ve bu nedenle ek harcamaları karşılama kapasitesi daha az.

IMF;

“Birçoğu için dolar cinsinden borçlanma maliyetleri düşük kalırken, yerel enflasyon ve istikrarlı dış finansman konusundaki endişeler, geçen yıl Brezilya, Rusya ve Güney Afrika dahil olmak üzere birçok gelişmekte olan piyasanın faiz oranlarını yükseltmeye başlamasına neden oldu.” dedi.

Makalede, enflasyonla mücadele için gösterge oranlarını yükselten merkez bankalarının , nüfusun istikrarlı fiyatlara olan ihtiyacı anlaması için “açık ve tutarlı bir iletişim” vurgulaması gerektiği belirtildi.

Makalenin tam halini buradan okuyabilirsiniz.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!