Dijital

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

İngiltere Merkez Bankasından Dijital Para Açıklaması Geldi! Yeni Borçlandırma Sistemi Olabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Merkez Bankası piyasalarından sorumlu direktör Andrew Hauser, New York Federal Rezerv Bankası’ndaki dijital para birimleri hakkında konuştu.

İngiltere Merkez Bankası’ndaki piyasalardan sorumlu direktör Andrew Hauser’e göre, “Sistemik” merkez bankası dijital para birimleri ve sabit paraların bir kombinasyonu, merkez bankalarının para politikası dağıtımını, kontrolünü, varlıklarının ve yükümlülüklerinin boyutunu ve bileşimini önemli ölçüde değiştirebilir.

Hauser, etkilerin boyutunun “herhangi bir sistemik dijital para biriminin nihai tasarımına büyük ölçüde bağlı olacağını” söyledi. Ayrıca dijital para birimlerinin merkez bankası bilançoları için herhangi bir “kırmızı çizgi” riski taşımadığını belirtti. Bununla birlikte, merkez bankacılarının, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) ve sabit paraların bilançoları için sahip olacağı “önemli sonuçlara” operasyonel araç setlerine yanıtlar ekleyerek hazırlanmaya başlamaları gerektiğini savundu.

Merkez bankaları tipik olarak üç ana cihaz kullanarak bir ulusal ekonominin para arzını kontrol eder; faiz oranlarını değiştirmek, ticari bankaları düzenlemek (sermaye ve rezerv gereksinimleri belirleyerek) ve son kredi mercii olarak hareket etmek. Çıkarılan para, gerektiğinde geri alınabilen veya ticari bankalara satılabilen bir bilanço yükümlülüğü olarak kabul edilir.

Hauser, CBDC’lerin ve diğer dijital para birimlerinin, merkezi ve ticari bankalar arasındaki ayrıcalıklı ilişkiyi değiştirerek bu sistemi nasıl altüst edebileceğini özetledi.

Belirli koşullar altında, dijital para birimleri kredi rekabetini artırabilir, ticari bankalarda bulunan mevduatların toplamını (ve dolayısıyla rezerv oranlarını) azaltabilir ve merkez bankalarının son kredi mercii olarak hizmet etme kabiliyetine meydan okuyabilir.

Dijital Paralar Yeni Borçlandırma Sistemi İçin Kullanılabilir!

TerraUSD stabilcoin çöküşünün gölgesinde yer alan Hauser’in konuşması, bu tür sistemlerin düzenlenebileceği yollara işaret etti. İngiltere’de Bank of England’ın sistemik boyuta ulaşan herhangi bir stabilcoin’in, hızlı bir şekilde ölçeklenme ve ödemeler için yaygın olarak kullanılma potansiyeline sahip biri olarak tanımlanan katı merkezi de dahil olmak üzere ticari bir bankadan beklenen standartları karşılaması gerektiğini tavsiye ettiğini belirtti.

Bu, sabit paraların, özel şirketler tarafından işletilseler bile, merkez bankaları tarafından yönetilen parasal sisteme uymaya zorlanacağı ve böylece fiili bir devlet destekli sorumluluk biçimi olarak faaliyet göstereceği anlamına geliyor.

Kabul edildiği takdirde, CBDC’ler merkez bankaları tarafından yüzyıllardır kullanılan ilk yeni borç olacaktır. 

Hauser’in bu konudaki düşünceleri ise şu şekilde oldu:

“Köpek yaşlı olabilir, ama yine de yeni numaralar yapabilir!”

İngiltere Merkez Bankasından Dijital Para Açıklaması Geldi! Yeni Borçlandırma Sistemi Olabilir!