İş Adamı Mark Cuban’a Göre Bitcoin Güvenilir Bir Finansal Araç “Olabilir”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin konusunda dobra eleştirileriyle bilinen Mark Cuban, Bitcoin’in güvenilirliği konusunda çelişkili ifadelerde bulundu.

10 Aralık’ta yayınlanan Forbes dergisine verdiği röportajda, Bitcoin’in faydalarıyla ilgili birbiriyle çelişen yorumlarda bulundu.

Bitcoin’in “güvenilir bir finansal araç” olup olmadığı sorulduğunda, Cuban iki farklı yanıt verdi. İlk başta “Asla” diye yanıt verdi. Ardından “Bitcoin koleksiyonu yapılacak şeyler gibidir. Sanat veya altın size göre istikrarlı bir finansal varlıksa, evet Bitcoin de öyle olabilir.”

Nakit paranın değersizleşmesi Bitcoin karşıtlarını ikna etmiyor

Cuban bir yandan Bitcoin’e sırf ne olduğunu anlamakta zorlandıkları için uzak duran yatırımcılardan yakınırken, açıklamalarındaki belirsizlik, Bitcoin’e şüpheyle yaklaşanlarda görülen ortak bir problemi açığa çıkarıyor: Neden şüphe duyduklarını açıklayamamak.

Örneğin, önceden Bitcoin’in bir sahtekarlık olduğunu iddia eden JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, geçen yıl verdiği bir röportajda, muhabir Bitcoin’le ilgili geçmişteki yorumlarını sorunca, Bitcoin’e şüpheci bir yaklaşımda bulunmadığını iddia etti.

Cuban, Bitcoin ve altını nakit para açısından eş değerde görmüyor, Bitcoin savunucuları ise bu görüşe tamamen karşı. The Bitcoin Standard kitabının yazarı Saifedean Ammous gibi isimler, Bitcoin’i değerli yapan en önemli şeyin az sayıda olması olduğunu söylüyor. Nakit para ise aksine, sınırsız manipülasyon ve enflasyonla karşı karşıya kalarak değersizleşebilir.

Cuban Eylül ayında, Bitcoin işletmeleri yerine muzları tercih edeceğini söyleyerek Bitcoin’i eleştirmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!