kâr realizasyonu nedir
Kâr Realizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Kâr Realizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kâr Realizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır? Kripto para piyasalarında en çok yaptığımız hataların başında gelen bir hata var; Açgözlülük.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Elimizde bulundurduğumuz bir coini değer artışı sırasında kâr etmemiz için onu uygun yerden artık elimizden çıkartmamız gerekiyor. Borsalarda ya da finansal piyasalarda hiçbir şeyin garantisi yoktur. Ani yükselen bir hisse ya da coin ani bir şekilde düşebilmektedir. Biz kripto para yatırımcıları genelde yükselen bir coin gördüğümüzde hemen duygusal davranmaya başlarız. Ya biraz daha çıkarsa şimdi satmayayım vb. duygulara kapılırız. Ben her zaman öncesinde belirlediğimiz hedef noktasından çıkmak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu piyasa aslında tamamen bir algı oyunundan oluşur. İnsan olduğumuz için algı oyunu ile piyasayı kontrol edenler her zaman bunu profesyonel bir şekilde kullanırlar.

Kâr Realizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Eğitim videolarımızı kaçırmamak için buradan YouTube kanalımıza abone olup bildirimleri açmanızı şiddetle tavsiye ederim. BİTCOŞAR YouTube Kanalına Abone Olun!

Buradan uçacak kaçacak daha fazla yükselecek diye düşünürüz genellikle ama sonra bir bakmışız ki coin aldığımız yere gelmiş ve çok yüksek kârda olduğumuz pozisyonda sırf açgözlülüğümüz yüzünden zarar ile çıkarız.

Aşırı hırs her zaman kayıpla sonuçlanır. Hedefimize ulaştığımızda elimizdekini satıp kârımızı realize etmemiz gerekmekte yoksa yakaladığımız kâr uçar gider.

Bunu daha net açıklayabilmek için şöyle bir örnek vermek istiyorum;

Bitcoin’e 1000 dolar yatırdık ve %100 yükseldi diyelim yatırımımız 2000 dolar oldu ve 1000 dolar kârdayız. Fakat daha fazla uçacak kaçacak diye hala satmadık bekliyoruz. Aradan biraz zaman geçti ve tekrar yatırımımız 1000 dolar bandına düştüğünde 1000 dolar kârdayken kâr realizasyonu yapmadığımız için o pozisyondan elde sıfır hatta bazen sırf açgözlülük yüzünden zarar ile çıkarız.

Finansal piyasalarda hiçbir zaman gözümüzü para hırsı kaplamaması gerekiyor, her zaman yetinip hedefimizden kârımızı alıp çıkmamız gerekiyor. Uzun vade yatırımlarımızda değil de özellikle kısa vadeli yani al-sat işlemlerimizde açgözlülük yapmadan mutlaka vur-kaç yapmamız gerekiyor.

Asla yatırım tavsiyesi değildir! Bu piyasa çok risklidir. Herkesin aldığı risk ve sorumluluk kendine aittir. Sakın unutma nakit kraldır! Sakın unutma stop loss hayat kurtarır!

Kâr Realizasyonu Nedir? Nasıl Yapılır?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!