Kazakistan Kripto Para Madenciliğinden Vergi Almayacak: Rapor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazakistan devleti üretilen kripto para, nakit paraya çevrilmediği sürece, kripto para madenciliğinden vergi almayacak. Yerel yayın kuruluşu Kursiv’in 4 Aralık’taki raporunda kripto para madenciliğinin girişimcilik faaliyeti olarak ele alınmayacağını, “tamamen teknolojik bir ilerleme” olarak görüleceğini belirtti.

Ulusal Blockchain Geliştirme Birliği ve Kazakistan Cumhuriyeti Veri Merkezleri Endüstrisi (NABDC)’nin  analisti Madi Saken, 4 Aralık’ta “Blockchain Günü” adlı yerel bir Blockchain etkinliğinde haberi duyurdu.

Kazanmaya hemen başla! Binance’den ÖMÜR BOYU %20 KOMİSYON İNDİRİMİ almak için buraya tıklayarak ücretsiz kaydınızı açın. 

Vergi kripto para madenciliğinden değil, sadece “nakit para” gelirlerinden alınacak

Bu rapora göre, Kazakistan meclis üyeleri kripto para vergilendirilmesiyle ilgili bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarı şu anda cumhurbaşkanlığı yönetimi tarafından değerlendiriliyor. Tasarının, Aralık 2019’da Kazakistan Parlementosu alt meclisi Mazhilis’e gönderileceği bildiriliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Yasa tasarısı, kripto para madenciliğinin yasal statüsünü ve vergilendirme kurallarını belirleyecek. Saken’e göre, dijital mülk ve kripto paralar vergilendirmeye tabi tutulmayacak, çünkü vergi yükümlülükleri yalnızca “nakit para” olarak elde edilen gelire uygulanacak. Bu nedenle, vergiler yalnızca kripto para nakit paraya çevrildiğinde uygulanacak. Saken konuya şöyle bir açıklama getirdi:

“Vergi yükümlülükleri, yalnızca nakit para biçiminde bir gelir olduğunda, özellikle de bir kripto para birimi nakit parayla takas edildiğinde, yani bir borsada satıldığında ortaya çıkacak. Ardından klasik para şeklinde olan bu gelir vergiye tabi tutulacak.”

Madencilik cihazları satan şirketler, veri merkezleriyle kıyaslanarak vergilendirilecek

Ancak, şirketler kripto madenciliği ile ilgili donanım (cihaz) hizmeti sunduklarında, bu girişimcilik faaliyeti olarak kabul edilecek. Raporda, madencilik cihazı satan şirketlerin veri merkezleriyle kıyaslanarak vergilendirileceği bildiriliyor.

Kazakistan bugüne kadar kripto para ve Blockchain konusunda pozitif bir duruş sergiledi.

2018 yılında, Kazakistan ana finans merkezi olan Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC) yöneticisi, yasal düzenlenme gerektirmelerine rağmen kripto para ve Blockchain inovasyonunun destekleneceğini iddia etti. Mayıs 2019’da, AIFC, birçok sektörde Blockchain uygulamalarında işbirliği yapmak için Blockchain teknolojisi devi Bitfury ile ortaklık kurdu.

Kazakistan Kripto Para Madenciliğinden Vergi Almayacak: Rapor
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.