Korona Virüsü Bitcoin Değerlerini Etkiledi

korona virüsü bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Korona virüsü, insan sağlığını etkilediği gibi, ekonomik çalkantılara da sebep oldu. Kripto para birimi analistleri, Bitcoin’in (BTC), Korona virüsü nedeniyle Asya borsalarındaki keskin düşüşten faydalanacağını düşünüyor.

Korona Virüsü
Kripto para piyasasına günlük genel bakış. Kaynak: Coin360

Borsalar için çok değişik bir hafta

Coin360 istatistiklerinden ve çeşitli basın organlarından elde edilen veriler, BTC fiyatının 3 Şubat’ta zaten hızlı bir kazanç sağladığını ve bir miktar düzeltme yapılmadan önce bir gecede 9.580 dolara kadar yükseldiğini belirtiyor.

Aynı zamanda, Korona virüsünün ekonomiye olan etkisinden duyulan korkular artmaya devam ederken, Şanghay Kompozit Endeksi veya SSE neredeyse yüzde 8 azaldı.

Korona Virüsü
Bir günlük Bitcoin fiyat grafiği. Kaynak: Coin360

Yetkililer, Çin Merkez Bankası’nın yerel pazara 1.2 Trilyon Yuan (170.9 Milyar Dolar) gibi büyük bir toplu sermaye vererek, salgını ele almalarına yönelik çalışmalar başlattılar.

Aylık kazanımların yüzde 35’e yaklaşması beklenirken, Bitcoin’in 24 saatlik kazancı Pazartesi günü için basında sabit kaldı.

Twitter’da yer alan habere göre, hisse senedi piyasaları için çok değişken bir hafta olduğu gözlemleniyor. Avrupa pazarları birkaç saat sonra açıldığında etkinin artmasını beklediği de dikkat çekiyor.

Basında yer alan haberler için, çoğu analist, Korona virüsünün Bitcoin fiyat hareketine ne kadar ‘yardım ettiği’ veya ‘engellediği’ konusunda karışık görüşlere sahip.

Ticari bir kişilik olan Tone Vays için, Bitcoin kesinlikle ortaya çıkan ekonomik çalkantıdan bir şekilde kazanç elde ederken, ciddi bir artış muhtemelen tersi bir etki yaratacaktır.

Diğer yatırım şirketleri bu konuda daha iyimser

Blockchain yatırım şirketi Kenetic Capital’in yönetici ortağı Jehan Chu Pazartesi günü Bloomberg’e verdiği demeçte, “Küresel kurumlara ve pazarlara duyulan güven bozulmaya devam ettikçe, Bitcoin gibi oldukça hareketli dijital kazanç değerlerinin patladığını göreceğiz” dedi.

Son olaylardan önce bile, Bitcoin yükseliş sinyalleri gösteriyordu. Ayrıca teknik veriler yeni rekorlar kırmaya devam etti ve  Bitcoin gibi kripto para birimlerine kurumsal ilgi her zamankinden de fazla oldu.

Bu hafta, başka bir faktör dikkat çekiyordu. Bitcoin’in 50 ve 100 günlük hareketli ortalamaları, yatırımcılar için geleneksel olarak yükseliş işareti olarak seziliyordu.

BTC yerinde saydıkça Altcoinler yükseliyor

Piyasadaki en büyük kripto para birimlerinin çoğu yaklaşık yüzde bir artış gösterirken, altcoinler haftanın başında yüksek değerlere ulaştı. Ethereum (ETH) günlük yüzde 1.8 artış ile 190 dolara meydan okurken, Tezos (XTZ) yüzde 8.9 ve Ripple (XRP) yüzde 4.7 artış gösterdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!