Kripto Para Portföyünüzü Nasıl Yeniden Dengelemelisiniz?

kripto para portföyü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralar, günlük, aylık ve yıllık bazda çeşitli kazançlar üretir. Bu yüzden, sık sık portföy dağılımınızı değiştirmeniz gerekir. Buna “Kripto para portföyünün yeniden dengelenmesi” denir. Peki, portföyünüz nasıl yeniden dengelenebilir?

Kripto para portföyünün yeniden dengelenmesi nedir?

Yeniden dengeleme, portföyünüzdeki her bir kripto paranın orijinal durumuna geri getirilmesi işlemidir. Kripto para yatırımcıları gelirleri en fazla yapmak yerine, riskleri en aza indirmek için hedef portföy dağılımına ilişkin portföyü yeniden dengeleme yapabilirler.

Örnek: Orijinal portföyünüzün yüzde 30’unun Ethereum (ETH) ve yüzde 70’inin Bitcoin (BTC) içerdiğini varsayalım. Ocak 2020’den Mart 2020’ye kadar Ethereum iyi bir performans göstermiş ve portföyündeki ağırlık oranı yüzde 50’ye yükselmiş olsun. Bu durumda yatırımcı, riski en aza indirmek için Ethereum’un yüzde 20’sini satabilir, yüzde 20 Bitcoin satın alabilir ve yüzde 30 Ethereum ile yüzde 70 Bitcoin’den oluşan orijinal portföy dağılımı hedefine, portföyünü geri döndürebilir.

En iyi portföy yeniden dengeleme stratejisi nedir?

Vanguard tarafından yapılan ve yarım yüzyıllık periyodu kapsayan bir araştırmaya göre, yatırımların dengelenmesi için en iyi strateji diye bir şey yoktur. Ancak şu aşağıda bahsedilen stratejiler arasından seçim yapılabilir:

Sadece önceden belirlenmiş eşik (threshold-only) stratejisi

Kripto para piyasasında, portföy dağılımınızın hedefinden şaşması, sık karşılaşılan bir durumdur. En az (minimum) yeniden dengeleme eşiğini önceden belirlemek, akla uygundur. Bu eşik, yeniden dengeleme için kişisel psikolojik ölçütünüz olabilir.

Bu hedeften şaşmanın günde bir kere veya yılda bir kere olması, önemli değildir. Ancak bu eşik bir kez aşıldığında, portföyünüzü yeniden dengelersiniz (Bu stratejide zaman faktörü dikkate alınmaz, sadece belirlenen eşik dikkate alınır).

Sadece zaman (time-only) stratejisi

Bu özel yaklaşımda, sadece zaman parametresi dikkate alınır. Portföyünüzün ne kadar olduğu ya da belirlenen hedeften ne miktarda şaştığının bir önemi yoktur.

Sadece zaman stratejisini kullandığınızda, günlük, aylık, üç aylık, yıllık ve bunun gibi zaman aralıklarıyla önceden belirlediğiniz dönemlerde, portföyünüzü yeniden dengelersiniz (Bu stratejide de tamamen zaman faktörü dikkate alınır, diğer faktörler dikkate alınmaz, sabit olarak varsayılır).

Zaman ve eşik (time-and-threshold) stratejisi

Bu strateji, yukarıdaki her iki yaklaşımın bileşkesidir: Yeniden dengeleme için bir takvim belirlendiği göz önüne alınarak, sadece yüzde 10, yüzde 20 veya yüzde 30 gibi önceden belirlenen en az (minimum) yeniden değerleme eşiği hedefinden şaşma olduğunda, yatırımcıya satın alma hakkı tanınır.

Ancak, takvimde belirlenen tarihte, portföy hedef dağılımı, önceden belirlenmiş eşikten daha az olduğunda, ne olur? Bu durumda portföy, yeniden değerlenemeyecektir.

Aynı şekilde, herhangi bir ara zamanda, rakamlar en az (minimum) eşiği veya daha fazlasını aşarsa, portföy yeniden dengelenmeyecektir.

Kripto para portföyü yeniden dengeleme yazılımları

Bütün bu sürecin otomatikleştirilmesine yardımcı olabilecek kripto para portföyü yeniden dengeleme dijital araçları (tools) ise mevcut. Temel olarak, bu dijital araçlar, cüzdanlara (wallet) ve kripto para değişim borsalarına bağlı performans değerlendirme panolarına da (dashboards) sahip.

Portföy yeniden dengeleme dijital araçları, portföy dağılımından, yatırımınızın büyük varlık sınıfları içindeki sınıflandırılmasına kadar ihtiyacınız olan her şey hakkında zengin bilgi sunar. Bu veriler, ayrıca grafikler ve metin olarak gösterilir.

İlgilenirseniz, Blockfolio veya Coinstats gibi kripto para dijital araçlarını kripto para portföyünü yeniden dengelemede kullanabilirsiniz.

Sonuç

Kripto para portföyünü yeniden dengelemenin en büyük avantajının, yatırımlarınızın tadını çıkartmak değil, onların risk profilini zamanın akışı içinde belirli bir seviyede tutmak olduğunu aklınızda bulundurun.

Portföyünüzü yeniden dengelemek için birkaç ana strateji var: Sadece önceden belirlenmiş eşik (threshold-only), sadece zaman (time-only) ile zaman ve eşik (time-and-threshold) stratejilerini, portföy yeniden değerleme yazılımı seçerek de uygulayabilirsiniz.

Kripto para piyasasında otomasyon araçlarını kullanmanın, ödül kazanma yarışında size avantaj sağlayacağını asla unutmayın. Akıllı kripto para araçlarıyla portföyünüzü yeniden dengeleyin. Kripto para portföylerinizi bu dijital araçları kullanarak dengeli bir şekilde yönetin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!