kripto para yatırımı

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Kripto Para Yatırımı için Çektiği Krediyi Ödeyemeyen Uçuş Görevlisine Hapis!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) tüm zamanların en yüksek kripto para yatırımını (100.000 dolar) yapmak üzere kredi çeken ve şu an borcunu ödeyemeyen eski bir Etihad Havayolları çalışanı, üç yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Kendini Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olarak değil yalnızca 34 yaşında bir erkek şeklinde tanımlayan Reddit kullanıcısı Crypthomie, Emirates Islamic Bank’tan çektiği 338.000 dirhem (yaklaşık 109.000 dolar) değerindeki kredinin geri ödeme planını gösteren fotoğrafı 9 Haziran’da Bitcoin subreddit’inde (belirli bir konu üzerinde uzmanlaşmış kuralları olan topluluk) paylaştı.

Crypthomie, pandemi nedeniyle Etihad Havayolları’ndaki işini kaybettiğini ve yaklaşık 2230 doları bulan aylık kredi taksitlerini artık ödeyemez olduğunu ifade ediyor. Ancak 2021’in sonuna kadar 393.296,80 dirhemi – o zamanki değeriyle yaklaşık 127.000 dolar – bankaya bir şekilde geri ödemek zorunda.

Zirve sonrası kripto para yatırımı

Ağustos 2018’de de aynı geri ödeme planının fotoğrafını göndererek hüzünlü hikayesini kripto para topluluğunda paylaşan Crypthomie’nin başına gelenler, yarı viral olmuştu.

Havacılık çalışanı, bu krediyi kripto para yatırımı yapmak için Bitcoin’in (BTC) bugüne dek çıktığı en yüksek seviye olan 20.000 dolara ulaştığı tarihte, yani 18 Aralık 2017’de çekti.

Çektiği krediyle Neo (NEO), Stellar (XLM), Litecoin (LTC), Ethereum (ETH) ve kendi ifadesiyle “değerinin yüzde 95’ini kaybetmiş birkaç işe yaramaz kripto para daha” satın alan Reddit kullanıcısı, bir yıldan kısa bir süre içinde bu kripto para yatırımının yüzde 85’ini kaybettiğini açıkladı.

“Yaptığım ilk spekülatif yatırımdı. Sanırım bu, hala bilinçsiz olduğumuz ve eğer bir çocuk ya da ödenecek faturalar gibi büyük sorumluluklarımız yoksa gereğinden fazla risk alabildiğimiz bir yaş.”

Yurt dışında hapis cezası

Diğer birçok ülkenin aksine Birleşik Arap Emirlikleri, ödenmeyen kredi borcunu sivil bir meseleden ziyade cezai yaptırım gerektiren bir suç olarak görüyor. Aylık ödemelerini yapamayan şahıslar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılırken ödemelerin gerçekleştirilmemesi halinde bu süre daha da uzayabiliyor.

Mağdur yatırımcı, başka bir yere borçlu olan eski bir iş ortağına atıfta bulunarak “Birkaç ay içinde hapse gireceğiz, en kötüsü de tüm iletişimimiz kesilecek.” dedi.

Birçok ülke kredi borçlularına hapis cezasını yasaklamışken yetkililer bazen kendi yollarını buluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, kırmızı ışıkta geçme ve diğer trafik ihlalleri gibi sivil suçlar için kesilen para cezalarının geri ödenmemesi çoğu zaman hapis cezasına neden olabiliyor. Aynı vakalar, Avustralya’daki yerliler için ise zaten yüksek olan hapis oranlarını daha da arttırıyor.

Ülkeden kaçmak mı?

Sansasyon yaratan bu gönderinin ardından birçok Reddit kullanıcısı, Crypthomie’ye bir an önce Dodge şehrini terk etmesini önerdi.

_Neev adlı bir kullanıcı “Hemen ülkeden çıkıp git ve yeni bir kimlikle yeni bir hayata başla dostum!” şeklinde yorum yaparken,

Maxcoiner adlı bir kullanıcı ise “En son kontrol ettiğimde Abu Dabi okyanuslara erişebiliyor. Yerinde olsam ayakkabılarımla yelken açmayı öğrenirdim.” yorumuyla dikkat çekti.

Ancak gerçek tablo tüm bu tavsiyeleri boşa çıkaran cinsten. Crypthomie: “Banka dava açtığından beri seyahat yasağımız var, borcumuzu ödeyene kadar hiçbir yere gidemiyoruz. Birkaç hafta içinde herhangi bir ödeme yapamazsak hapse gireceğiz.” cevabını verdi.

Kripto Para Yatırımı için Çektiği Krediyi Ödeyemeyen Uçuş Görevlisine Hapis!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!