Kripto paraya vergi gelecek mi
Kripto paraya vergi gelecek mi

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Kripto Paraya Vergi Gelecek Mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paraya vergi gelecek mi? Sorusu da yatırımcıların aklında soru işareti olarak yer alıyor. Tüm Kripto para yatırımcılarını ilgilendiren bu konu uzun zamandır gündemdeki yerini koruyor.

Kripto para piyasasında yer alan şirketlere asgari sermaye koşulu ile lisans şartı konuluyor. Bunun yanı sıra kripto para satın alırken yatırımcılar artık vergi verecekler. Çoğu kripto para için vergi alınması ise yatırımcıları yakından ilgilendiriyor.

Ülkemizin son zamanlardaki yatırım araçlarından birisi olan kripto para yatırımı oldukça yaygın bir şekilde yer alıyor. 10 kişiden 7’si kripto para yatırımı yapıyor ve ek kazanç elde ediyorlar. Bazı kişiler büyük miktarlarla bu piyasada yer alırken, meslek olarak kripto para yatırımcılığı yapıyorlar. Kripto paranın, ilerleyen zamanlarda kağıt paraların yerini alması ve artık sanal para ile işlemlerin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Kripto paraya vergi gelecek mi
Kripto paraya vergi gelecek mi

Asgari Sermaye Koşulu

Kripto para piyasasında yer alan ortalama 65 farklı şirkete asgari sermaye koşulu ve lisans şartı konulacak. Kripto para vergisinin birçok kripto para için geçerli olacağı öngörülüyor. Öngörülen vergilendirmeye göre Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) gibi coinler başta olmak üzere, yatırımcıların hedefinde yer alan birçok kripto para vergilendirmeye tabii tutulacak. Yatırımcılar kripto para yatırımının nasıl olacağı konusunda araştırmalar yapıyorlar.

Yatırım uzmanları kripto para yatırımlarının altın ile eşdeğer tutulabileceğini ifade ediyor. Bu tahminler uygulanır ise kripto para yatırımcıları, yatırımlarından %10 oranında vergi ödeyecekler. Bu süreçte yatırımcıların uzun süreli yatırımcı olması ya da al-sat yaparak gelir elde etmesi gibi koşulların fark etmeyeceği biliniyor. Uzmanlara göre bu oran net olmasa bile yatırımcılar belirli bir oranda vergi ödemeye yükümlü olacaklar.

500’den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen ücretsiz kayıt olabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bakanlıktan Açıklama

Kripto para yatırımını da ele alan Hazine ve Maliye Bakanlığı bu konuda bir değerlendirme yaptı. Bu değerlendirmeler sonucunda bakanlığın kripto para piyasasının yakından takip edileceği ifade ediliyor.

Binance Türkiye açıldı, artık banka hesabımızdan doğrudan TL yatırıp, TL çekebilir ve TL ile kripto para al-sat yapabiliriz. Buradan Binance Türkiye’ye yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen ücretsiz kayıt olabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Söylentiler arasında kripto paraya vergi geleceği gündeme gelse bile bu vergilendirmenin henüz nasıl olacağı bilinmiyor. İlerleyen zamanlarda bakanlığın yapacağı araştırmalar sonucunda kripto para piyasasında belirli bir vergilendirme uygulanacak.

Kripto Paraya Vergi Gelecek Mi?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!