Din Görevlileri Tarafından Metaverse İle İlgili Bildirge Yayımladı!

Metaverse
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyanet İşleri Başkanlığı Dijital Yayınlar Daire Başkanı Lokman Arslan ve de Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Dağ’ın konuşmacı olarak dahil olduğu Vaaz ve İrşad Çalıştayında ‘Dijital dünya ve sorumluluklarımız’ konusuna değinildi.

Metaverse‘den başlayarak diğer farklı kripto konuları dahil olmak üzere birçok konuda münazara edildiği Çalıştayın 10 maddelik sonuç bildirgesinde ise yatırımcılar için önemli olabilecek görüşler paylaşıldı. Çalıştayda, din adamlarının Metaverse’e karşı durmak yerine, bu tarz projeleri iyi yönde değerlendirmek amacıyla ön hazırlık yapılması gerektiğinin altı çizildi.

Çalıştay boyunca “Dijital Dünya ve Sorumluluklarımız” konu başlığı altında detaylı müzakereler yapıldığını ve alınan kararların halk ile paylaşılmasında fayda gördüklerini dile getiren Manisa İl Müftü Yardımcısı Sevinç Tepekaya, Çalıştayın sonuç bildirgesini sundu. Bildirgede, 8. ve 10. maddelerde yer alan kripto paralar ve Metaverse hakkında şu cümlelere yer verildi:

“Dijitalleşmenin özel bir ürünü veya sonucu diyebileceğimiz kripto paraların her teknolojik yenilik gibi olumlu yönleri, sunduğu birtakım fırsatlar olduğu gibi olumsuz tarafları, birtakım riskleri de vardır.

Spekülasyon ve manipülasyona açık olması, aşırı dalgalanma neticesinde haksız kazanç ve zararların ortaya çıkabilecek olması, son zamanlarda çok hızlı değer kazanması, toplam piyasa değerinin dünya finansal piyasaları ile mukayese edildiğinde henüz küçük kalmasının büyük sermayedarların piyasayı manipüle etmesine imkan sağlaması, devlet denetimi ve teminatı altında olmaması olumsuz taraflarıdır.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımından uzak durulması gerekmektedir.”

Metaverse dünyasına hazırlık yapılmasını ve de benimsenmesini dile getiren Tepekaya, şu söylemlerle açıklamasına devam etti:

“Gerçek ve sanalın bir bilim kurgu vizyonunda birleştiği ve insanların farklı cihazlar arasında hareket etmesine ve sanal bir ortamda iletişim kurmasına izin verdiği dijital bir dünya olan metaverse beraberinde birçok problemi getirmektedir.

Metaverse’e karşı durup korkunç, kötü tesir oluşturmasına imkan vermektense onunla ilgili hazırlık yapıp intibak sağlamak, o mecrada hızlı yer edinme, mecrayı iyi yönde işlevsel kullanma amacıyla ön hazırlık yapmak gerekmektedir.

Her ne kadar günümüzde teknoloji belirli güçler tarafından üretilmekte olsa da teknolojilerin, birilerinin elinde tek versiyon olacak şeklinde düşünmek bir yanılgıdan ibarettir. Bu sebeple mevcudu en iyi şekilde değerlendirip daha iyisini yapmaya çalışmak gerekmektedir.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!