Merkez Bankası

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Merkez Bankası Faizi Tekrar Düşürdü! Dolar 11 TL Oldu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni faiz kararını açıkladı. Açıklamaya göre faiz 100 puan üzerinden 15 seviyesine indirildi.

TCMB açıklamasında “Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün grup toplantısında “Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunu farklı yere çevirme gayretine girenlere boşuna uğraşma diyoruz. Milletin sırtından faiz belasını kaldıracağız. Hala kalkıp da bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar kusura bakmasınlar. Ben bu yolda faizi savunanla olamam” şeklinde konuşmuştu.

“Bugünkü açıklamalarınız sonrasında Merkez Bankası’nın yarın (bugün) faiz indirmeye devam edeceği sonucuna varabilir miyiz?” sorusuna Erdoğan, “Merkez Bankası bağımsız değil mi? Yani hem bağımsızlığını konuşuyorsunuz… Bırakın da bağımsız olarak kararını o versin.” karşılığını vermişti.

Bu açıklamaların ardından dolar tırmanışa geçmişti.

merkez bankasi faizi tekrar dusurdu dolar 11 oldu 1 1

Döviz, bankanın açıklamasından önce zaten yükselişe geçmişti. Faiz indiriminin açıklanmasından sonra Dolar 11 TL’ye ulaştı. Türk Lira’sında yaşanan düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Dolar’a karşı 10,98 olan TL bu yazının hazırlanışı sırasında 10,94 seviyesinden işlem görüyordu.

Merkez Bankası Faizi Tekrar Düşürdü! Dolar 11 TL Oldu!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!