TCMB

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

SON DAKİKA: TCMB Faiz Kararı Açıklandı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB faiz kararı 2021 Ekim ayı PPK toplantısı sonrasında açıklandı. Merkez Bankası’nda yaşanan görev değişimleri sonrası ilk faiz kararı belli oldu. TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı sonrasında faiz kararı duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın PPK toplantı takviminde yer alan bilgilere göre ekim ayı toplantısı 21 Ekim 2021 Perşembe günü yani bugün gerçekleşti.

TCMB Para Politikası Kurulu, Politika Faizini 200 Baz Puan Düşürerek Düzde 16 Seviyesine Çekti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alacağı faiz kararı açıklandı.

TCMB, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16’ya düşürdü.

Döviz Rekor Kırdı

TCMB’nin faiz kararı, son günlerde sürekli rekor kıran Dolar/TL kurunun seyrinde de belirleyici oldu. Beklentilerin üzerinde gelen faiz indirimi sonucunda döviz rekor kırdı.

Dolar 9,48, Euro 11, Sterlin ise 13,08 seviyesini gördü. Türk Lirası yüzde 2,5 civarında değer kaybetti.

2021 yılında Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş Mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarındaki toplantılarda ise yeni bir karar alınmadı ve faizler yüzde 19’da sabit tutuldu. Eylül ayında ise faizler yüzde 19’dan yüzde 18’e çekildi.

Beklentiler Neydi?

Reuters haber ajansının anketine göre TCMB’nin politika faizini 50 ya da 100 baz puan indirmesi öngörülüyordu.

Üç Başkan Yardımcısı Görevden Alınmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştükten sonra üç TCMB başkan yardımcısını görevden alması TL’deki değer kaybını hızlandırmıştı.

Faiz kararlarında oy hakkı bulunan TCMB başkan yardımcıları Semih Tümen, Uğur Küçük ile PPK üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı. Reuters, görevden alınan Yavaş ve Küçük’ün PPK’nın bazı kararlarına karşı çıktığını öne sürdü.

SON DAKİKA: TCMB Faiz Kararı Açıklandı!