Merkez Bankası’ndan Bankalara Döviz Uyarısı! Süre Doluyor!

Merkez Bankası
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü analist Tomasz Noetzel’e göre Ocak ayının son çeyreğinde bazı bankaların döviz fonunun bir kısmını Türk Lirasına çevirmek istediklerinde ödeyecekleri vergi elde ettikleri kârı etkileyeceğinden bahsetti.

Hangi Bankalar Tesir Altında Kalacak

Analist Tomasz Noetzel, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti ve Akbank’ın Ocak ayına kadar döviz fonunun yüzde 10’luk bir kısmını TL’ye dönüştürmedikleri zaman zorunlu bir şekilde komisyon ödeyeceklerinden bahsetti.

Komisyon Ödemek Zorunda Kalacaklar

Bu özel bankaların toplam döviz değeri 10 milyon dolar değerinde olması yüzde 10’luk kısmının 21 Ocak’a kadar TL’ye çevrilmemesi durumunda 18 Mart’a kadar çeviremeyecekler. Eğer çevirmek isterlerse zorunlu olarak yüzde 1.5 gibi ek komisyon ücreti ödemek zorunda kalacaklar.

TCMB Karar Vermişti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dövizden çevrilen paralar ile döviz fonu şeklinde olan hesapları TL şeklindeki hesaplara zorunlu olarak karşılık yaptırılacağını açıkladı. Aralık ayı sonunda alınan kararla, ihbar edilen hesaplarda döviz tutuluyor ise zorunlu komisyon uygulanacağı kararını almıştır.

Noetzel, İş Bankası’nın finans durumlarına bakıldığında vergi alınmadan önceki kâr durumunun yüzde 9’luk bir kısmının riskli olduğunu ve geri kalan bankaların da kârlarının yüzde 5-6’lık bir kısmının riskli olduğunu vurguladı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!