Reuters Haber Sızdırmaya Devam Ediyor! Merkez Bankası’nın Faiz Kararını Önceden Açıkladı!

Merkez Bankası
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü haber ajansı Reuters, Merkez Bankası’nın merakla beklenen faiz kararına ilişkin soruşturmanın sonuçlarını az önce yayınladı.

Merkez Bankası (MB) Aralık ayındaki son toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 14’e çekti.

Faiz İndirime Gidilmesi Beklentiler Dahilinde Değil

Reuters’in anket yaptığı 16 kurumdan 15’i, gelecek haftaki Para Politikası Komitesi (PPK) toplantısında oranların sabit kalmasını beklerken, başka bir kurum ise yüzde 50’lik bir baz puan indirimi bekliyor.

Reuters anketinde yıl sonu politika faizleri ile ilgili bir soruya yanıt veren sekiz kurumun ortalama tahmini yüzde 1 iken, tahminler yüzde 9 ile yüzde 14,75 arasında değişiyordu. Reuters PPK anketine düzenli olarak katılanların en az dördü, para politikası kararlarının yönünü tahmin etmenin zorluğu nedeniyle ankete katılamayacaklarını söyledi.

Son yıllarda Merkez Bankası’nda ve ekonomi yönetiminde sık sık yapılan değişiklikler nedeniyle, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz talebi ve ekonomik plana ilişkin endişeler sebebiyle üretim ve ihracat ile cari dengede fazla faiz verilmesi sebebiyle 2021’de TL dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 44 seviyesindeydi.

Genel Beklentiler Sabit Tutulacak

Genel beklenti, FED‘in Eylül ayından bu yana ekonomik büyümeyi desteklemek için toplam 500 baz puanlık faiz indirimi sonrası alınan tedbirlerin etkisini izlemek için oranları değiştirmeyeceği yönünde.

Merkez Bankası (MB) Aralık toplantısından sonra alınan faiz indirim kararlarının birikerek artması etkisinin (kümülatif) 2022’nin ilk çeyreğinde yakından izleneceğini ve bu dönemde politika çerçevesinin gözden geçirileceğini söyledi. Pek çok ekonomist bu yönlendirmeyi ilk çeyrekte faiz indirimlerine ara verildiği ve bu dönemde TL fiyatlarındaki düşüşün ardından faiz artırımlarının takip edilmeyeceği şeklinde yorumladı.

Ekonomistler ayrıca, daha yüksek asgari ücretler ve daha yüksek enerji fiyatları nedeniyle enflasyonun yılın ilk yarısından önce yüzde 50’ye ulaşabileceğini söylüyor.

3
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!