Ponzi Nedir? Ponzi ve Piramit Sistemler Nasıl Çalışır?

Ponzi Nedir Ponzi ve Piramit Sistemler Nasıl Çalışır
Ponzi Nedir Ponzi ve Piramit Sistemler Nasıl Çalışır
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ponzi ve piramit sistemler nasıl çalışır? Bugünlerde, piramit sistemler nedir diye sorduğumuzda, birçoğumuzun aklına birden fazla farklı düzen sistemi gelmektedir. Bu yazımızda sizlere ponzi ve piramit sistemler hakkında aydınlatıcı bilgiler vereceğiz. Eğer siz de bu konularda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Ponzi Nedir?

Ponzi sistemi ülkemizde saadet ve titan zinciri olarak da bilinmektedir. Ponzi sisteminde, yatırımcılara kendi paralarından geri dönen ve sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir sistemdir. Aslında bir dolandırıcılık sistemi de diyebiliriz. Ponzi sisteminin tarihçesinden bahsedecek olursak, bu sistem Charles Ponzi tarafından 1920 yılında gerçekleştirilmiştir.

Charles Ponzi, sistemi uygulamaya koyduğu ilk dönemde binlerce yatırımcıya, posta pullarını kullanarak bir kar elde ettiklerine inandırmayı başarmıştır. Sonrasında ise işler olumlu yönde ilerlememiştir. İnsanlar ortada olmayan karlar nedeni ile oyuna daha fazla devam etmemiştir. Ponzi’nin kurmuş olduğu bu sistem de kısa bir süre içerisinde çökmüştür.

Ponzi ve Piramit Sistemler Nasıl Çalışır?

Ponzi nedir sorusunun cevabını yukarıda sizlerle paylaştık. Peki ponzi ve piramit sistemler nasıl çalışır? Bu sistem nasıl işliyor ve insanları nasıl bu denli etkisi altına alabiliyor? İlk olarak Charles Ponzi bu sistemi, İspanya’da serbest ve resmi piyasalardaki fiyat farkını kullanarak gerçekleştirmiştir. Serbest piyasadan pezo ile ucuz bir şekilde uluslararası posta pulları almıştır.

Sonrasında da pulları yüksek kur fiyatından satarak dolara çevirmiştir ve bu şekilde kar elde etmeye başlamıştır. Bu sayede 200 dolar yatıran bir kişinin parası 100 dolar kar getirmiş olacaktır. Ponzi’nin kurduğu bu sistemin sürekli olması için, sisteme yeni kişilerin katılması gereklidir. Yeni insanlar ve yatırımcılar bu sistemde büyük bir önem arz etmektedir.

Sonuç olarak Ponzi sistemi, sözde yatırımcılara kendi paralarından ve sisteme yeni giren yatırımcıların verdikleri paralardan, kar görünümlü geri ödemelerin yapıldığı bir dolandırıcılık sistemidir.

Piramit sistemler, ilk zamanlarda sistemin şeklinin piramite benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Her ne kadar insanlar şeklinden dolayı bu sistemi piramite benzetseler de isminin piramit olmasının sebebi dolandırıcılık sisteminin kendisinden kaynaklanmaktadır. Bir sistemin piramit olarak adlandırılması için belli başlı kriterler vardır. Piramit sistemler, bu kriterlerle beraber çalışmaktadır.

Piramit sistemlerin çalışma stilinde, ürün pazarlama ve satışı bulunmamaktadır. Sadece sisteme dahil olmak için bir giriş ücreti ödersiniz. Bu giriş ücreti de hayli yüksektir. Her yeni üye için komisyon ödemesi yapılmaktadır. Ortada bir ürün yoktur. Eğer varsa da göstermelik ve yanıltmalı bir üründür. Sisteme ilk zamanlarda giren ve üye olanlar, sonradan dahil olanlara göre çok daha fazla para kazanırlar.

Ülkemizde oldukça popüler bir dolandırma şekli olan piramit sisteminde, ponzi sistemi ile benzerlikler vardır. Ponzi ve piramit sistemlerinde, binlerce insan dolandırılmıştır. Bu tarz sistemler yeterli sayıda insana ulaştıktan sonra, ortadan kaybolurlar.

Günümüzde hala onlarca insan piramit ve ponzi sisteminden dolayı mağdur olmuşlardır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!