BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
BTC
$63,946.28
ETH
$3,859.26
XRP
$1.10
LTC
$187.08
LINK
$26.06
BNB
$485.24
XTZ
$6.67
EOS
$4.48
NEO
$42.66
$63,942.54
+2.15%
$3,857.31
+0.86%
$1.10
+0.55%
$186.99
-1.95%
$1.00
0%
$1,416.83
+0.86%
$254.50
-1.91%
$52.51
-1.5%
$145.74
+1.09%

Pozitif Ayrışma mı? Bitcoin Hisse Senedi Piyasasından Neden Ayrışıyor?

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu hafta Bitcoin fiyatı tek bir günde 1.000 doların üzerinde yükseldi ve kripto para birimi 2019’un en yüksek seviyelerine doğru ilerledi. Aynı zamanda, 2020 yılı boyunca kripto varlığa kilitlenen ve adım atan borsa sert bir düşüş yaşadı. Bu fenomen, şimdi BTC’nin bir boğa piyasasına girmesini bekleyen en iyi kripto analistlerinin talep ettiği bir şeydi.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Ancak kripto yatırımcıları çok çabuk umutlanmadan önce, borsa ve BTC korelasyonunun olası ayrışmasına ve bunun her iki varlık sınıfı için ne anlama gelebileceğine derin bir dalış yapalım.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Bitcoin ile hisse senedi piyasası arasındaki ilişki bitiyor mu?

Geçen hafta BTC, tek bir günde 1.000 dolardan fazla artış yaparak  2020’nin en yüksek seviyelerini geçti. Bu hareket finans dünyasını da bir fırtınanın içine soktu.Hareketin kendisini bol miktarda konuşacak nedenler varken, tartışmanın çoğu, kripto para biriminin S&P 500 ile korelasyondaki ani sapması etrafında yoğunlaştı.

Kara Perşembe’den önce başlayarak, kripto piyasası ve borsa 2020’nin başlarında zirveye çıktı ve ardından feci bir çöküş yaşadı. Bitcoin 24 saat içinde %50’nin oldukça üzerinde düştü ve borsa, tüm zamanların en yüksek seviyesini belirledikten hemen sonra en kötü çeyrek kapanışını yaşadı.

bitcoin spx decoulping btc

Korelasyon, yıllarca korelasyonsuz bir varlık olarak hareket ettikten sonra bugüne kadar devam etti. BTC’deki son ralli, borsa tökezlemeye başlarken gerçekleşti. Oldukça farklı olan iki varlık sınıfı, kripto güçlenerek ve büyük hisse senedi endeksleri zayıflarken birbirinden ayrılmaya devam etti.

Coinzilla Banner (728x90)

Analistler, böyle bir senaryonun gerçekleşmesi için çağrıda bulundular ve bu ayrışmanın arkasındaki itici güç olarak devam eden BTC kabulü ve ağ etkisine işaret ettiler. Örneğin, sıfır olmayan BTC adresleri ile birlikte günlük aktif BTC adresleri önemli ölçüde artmış durumda. Ayrıca borsalardan daha fazla BTC taşınıyor. Bu nedenle piyasada satılacak daha az BTC var. Ama Bitcoin’in korelasyondan çıktığını söylemek için çok mu erken?

bitcoin spx decoulping btc

Bitcoin’de boğa piyasası

Ne yazık ki umutlu kripto yatırımcıları için bu durum, Bitcoin’in ayrıştığı yerde korelasyon başladığından bu yana ilk kez yaşanmıyor. Ancak netice itibariyle ikisi bir şekilde birbiri ile hareket ediyor. Geçmiş durumlarda, Bitcoin fiyatı S&P 500’ün yükselmesine neden oldu.

Sapma, S&P 500’ün yakalanması için bir aya kadar sürebilir. Bitcoin şu anda borsa için önde gelen bir gösterge ise, hisse senetlerinde bir yükselişin üç haftadan daha kısa bir süre uzakta olduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

bitcoin spx decoulping btc

Yine de başka bir senaryo ihtimalinin var olabileceğini ifade edebiliriz.  Varlık sınıfının patlamaya yaklaşan bir balonda olduğunu iddia etmeyen çok az borsa analisti vardır. Bu durum gerçekleşirse borsa 90 yıldan fazla bir süredir devam eden ilk ayı piyasasına girebilir. Bu durum yaşanırsa, Bitcoin gerçekten yeni bir boğa koşusuna başlayabilir mi?

BTC ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram teknik analiz kanalımıza buradan ücretsiz katılabilirsiniz.

Bu soruya evet cevabı vermek mümkün. Zira Bitcoin’in bunu yakından takip eden seyrek geçmişi göz önüne alındığında, korelasyonu sarsmak ve ayrışmak gibi özellikleri bulunuyor. Ancak esrarengiz korelasyon devam ederse, hisse senetlerinde patlayan bir balon Bitcoin ve kripto para birimini ayı piyasasına geri gönderebilir.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.