Rapora Göre 3 Ülke 2030’a Kadar Para Birimini CBDC İle Değiştirecek

CBDC
CBDC
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupalı ​​bir düşünce kuruluşunun tahminine göre, dünya çapında üç ila beş ülke, 2030 yılına kadar itibari para birimlerini tamamen bir merkez bankası dijital para birimi veya CBDC ile değiştirecek.

Rapor ilginç sonuçlar ortaya koyuyor

Hollandalı fintech odaklı kar amacı gütmeyen düşünce kuruluşu dGen, 9 Eylül’de CBDC’lerin jeopolitik eğilimlerine adanmış bir rapor yayınladı.

“CBDC’lerin Jeopolitik Genişlemesine İlişkin Rapor” isimli 30 sayfalık rapor, ABD doları, euro ve Çin yuanı gibi başlıca küresel fiat para birimlerinin durumuna derin bir dalış yapıyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Standard Chartered Bank ve Frankfurt School gibi kurumların desteğiyle derlenen rapor, merkez bankası dijital para birimlerinin küresel finansal sistem üzerindeki etkisine ilişkin bazı büyük tahminlerde bulunuyor.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Bu nedenle dGen, küresel olarak üç ila beş ülkenin ulusal para birimlerini on yıl içinde tamamen bir CBDC ile değiştireceğini tahmin ediyor. DGen, 2030 yılına kadar hangi ülkelerin geçiş yapacağına dair kesin bir tahminde bulunmasa da, rapor, Bahamalar ve İsveç gibi yargı bölgelerinde merkez bankası dijital para birimi’nde önemli ilerlemenin olduğunu belirtiyor. Düşünce kuruluşu, İsveç’in e-krona gelişiminin ülkenin 2025 yılına kadar nakitsiz çıkma planıyla uyumlu olduğunu vurguluyor.

Diğer tahminlerin yanı sıra dGen, Avrupa 2025 yılına kadar kendi CBDC’sini geliştirmezse, Euro’nun Çin’in dijital yuan projesi tarafından geçileceğini tahmin ediyor. Düşünce kuruluşu, ECB’nin “Dijital Euro’nun refahı için uygun bir ortam oluşturma ihtiyacını vurguladı. Aksi takdirde fiat para biriminin küresel ekonomideki konumunu kaybetme riski altında olduğuna dikkat çekiyor.

Geri kalma eleştirisi

Frankfurt School Blockchain Center başkanı Philipp Sandner, ECB’yi bariz eylem eksikliği nedeniyle eleştirdi:

“ECB’nin tepkisi çok yavaştı. Özellikle, endüstri için bir CBDC’nin, örneğin programlanabilir paraya dayalı faydaları şu anda ihmal edilmektedir. Libra ve DC / EP göz önüne alındığında, ECB jeopolitik konumunu korumak için hızlı tepki vermelidir.”

Rapor, Çin’in CBDC’si euro için bir tehdit oluştururken, dijital yuan’ın yakın gelecekte dünyanın rezerv para birimi olarak ABD dolarını geçme olasılığının düşük olduğunu belirtiyor. DGen, “Dijital bir yuan başlatmak, doları yerinden etmeyecek – en azından hemen olmayacak” diyor. Düşünce kuruluşuna göre, dijital yuan, “Çin’deki siyasi huzursuzluk ve rezervleri değiştirme ve yasa haline getirme çabaları” nedeniyle doları yenme şansı düşük.

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Bir merkez bankası tarafından yayınlanan CBDC, esasen nakitsiz işlemler sağlamayı, ödemeleri hızlandırmayı ve ilgili maliyetleri düşürmeyi amaçlayan fiat paranın dijital temsilidir. Çin, CBDC gelişimi açısından görünüşe göre en aktif yargı alanı olsa da, daha fazla ülke yeni finansal aracı agresif bir şekilde keşfetmeye başlıyor. Bu nedenle, Brezilya merkez bankası Eylül ayı başlarında Brezilyalıların 2023’ten önce bir CBDC görmeyi bekleyebileceklerini duyurdu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!