Ripple

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ripple Tehlikede: 63 Ülkenin Merkez Bankası Kendi Ödeme Ağını Kuruyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel GSYİH’nın yüzde 95’ini oluşturan ülkeleri temsil eden 63 merkez bankasına ait bir şirket olan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi, Ripple ile doğrudan rekabet edecek uluslararası ödemeler için bir platform yaratıyor.

Dün BIS tarafından “Dunbar Projesi”nin lansmanı için yapılan duyuru, Ripple ortaklarının bir SWIFT sisteminde ilerleme kaydettiği ve RippleNet’in bir Arap Para Fonu grubu tarafından SWIFT rakibi olarak listelendiği hakkındaki son haberlerin ardından geldi.

Dunbar Projesi: Ripple’a Rakip Olacak mı?

BIS, yaptığı basın açıklamasında Avustralya, Malezya, Singapur ve Güney Afrika merkez bankalarının dijital para birimlerini kullanarak uluslararası yerleşimleri mümkün kılabilecek ortak bir platform geliştirdiğini duyurdu.

Projenin amacı, farklı para birimlerindeki finansal kuruluşlar arasında doğrudan sınır ötesi işlemleri ucuz ve verimli bir şekilde kolaylaştırmaktır.

Dunbar Projesi, Ripple’a çok benzer şekilde, yabancı para birimlerine sahip finansal kurumlara dayanan ve genellikle tek ödemelerin kararlaştırılmadan önce birden fazla kurumdan geçmesini gerektiren eski, yavaş ve pahalı uluslararası işlemlere ilişkin bankacılık modelini değiştirmeyi amaçlıyor. Dunbar Projesi kapsamında, döviz rezervleri tutan aracılara güvenmeye gerek kalmayacak ve böylece sınır ötesi işlemler için gereken maliyet ve süre azaltılacaktır.

Çoklu Prototipler Hazır

BIS, ortak uluslararası yerleşim platformları Corda ve Partior için başarılı bir şekilde iki prototip geliştirdiklerini iddia etti. Raporun tamamına yanıt olarak, Singapur Para Otoritesi baş fintech yetkilisi Sopnendu Ohanty, “Dunbar Projesi, küresel olarak sınır ötesi ödemelerin verimliliğini artırmada önemli bir kilometre taşını işaret ediyor” dedi.

Ripple Tehlikede: 63 Ülkenin Merkez Bankası Kendi Ödeme Ağını Kuruyor!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!