ripple

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ripple’den SEC Davasının XRP Yatırımcılarına Etkisi Hakkında Açıklama!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ripple Labs, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) firmaya karşı açtığı kayda geçilmemiş bir menkul kıymet olarak görülen 1,3 milyar dolar değerinde XRP sattığını iddia eden dava hakkında bir açıklama yaptı.

Ripple yaptığı açıklamada, SEC’in firmaya karşı dava açma kararının Amerika’da “tüm kripto para endüstrisine yönelik bir saldırı” olduğunu söyledi. Daha sonra “ABD’de kripto para için tehlikeli olabilecek bir yasal düzenleme eksikliği” gördüğünü ekledi.

Aynı zamanda Ripple, SEC‘in açtığı bu davanın “Ripple ile hiçbir bağlantısı olmayan sayısız masum XRP yatırımcılarını çoktan etkilediğini ve borsaların piyasa yapıcılar ile tüccarlar (trader’lar) için suyu bulandırdığını” açıklamalarına ekledi.

“SEC, korumaları gereken kripto para topluluğuna aktif olarak zarar vererek piyasada daha fazla belirsizliğe yol açtı. Sonuç olarak bazı piyasa katılımcılarının ihtiyatlı(tedbirli) bir şekilde tepki vermesi şaşırtıcı değil.”

Ripple, hem “ABD’de de hem de global pazarda tüm operasyonlarına aktif bir şekilde devam edeceğini” ekledi. Müşterilerinin ve XRP işlem hacminin büyük bir çoğunluğunun Amerika dışında olduğunu ve ayrıca “İngiltere, Japonya, İsviçre ve Singapur’da XRP’yi kullanmanın yolunun belirli kuralları” olduğunu ifade etti.

Ripple kendisini savunmaya devam edecek

Ayrıca şirket kendisini savunacağını yineledi ve “ABD’de de kripto para sektöründe sonunda netliğe kavuşulabilmesi için bu konuyu mahkemede çözüme kavuşturmayı” dört gözle beklediğini belirtti. Şirket bununla birlikte “düzenlemelerin yapıcı olmasını” beklediğini pekiştirdi.

Ripple’ın aleyhine açılan bu dava, şirkete ait olan XRP’lerin kripto para borsalarının aracılığı ile satıldığını iddia ediyor. The Wall Street Journal‘a göre açılan davanın temelinde yatan sorunun XRP’de güvenlik açığının bulunması ve güvenlik ağına sahip olup olmadığı yer alıyor.

Ripple, XRP’yi bir menkul kıymet olarak satmadığı için SEC, yatırımcıların yeterli bilgiye sahip olmadığını ve bu nedenle davalıların haksız bir avantaja sahip olduğunu savunuyor.

SEC, XRP’nin neredeyse tamamen spekülatif bir varlık olarak var olduğunu ve bir para birimi olarak pazarlandığını ve spekülatif bir varlık olarak satıldığını iddia etti. Düzenleyici, sanıkların kazançlarının ve mali cezalarının bir kısmını geri ödemelerini ve sahibi oldukları kripto para birimi olan XRP’yi (menkul kıymetlerini) satmalarının yasaklanmasını istiyor.

Dava açıldığından beri XRP’nin fiyatı, dava basına yansır yansımaz 0,6 dolardan 0,21 dolara düştü ve 0,18 dolardan geri döndü.

Ripple’den SEC Davasının XRP Yatırımcılarına Etkisi Hakkında Açıklama!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!