Romanya Vergi Dairesi, Kripto Yatırımcılarını Kontrol Edecek! İşte Detaylar!

Vergi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Romanya Ulusal Mali İdare Dairesi (ANAF) bu haftadan itibaren, vergi kaçakçılığını ve dolandırıcılığını önlenmesinden sorumlu departmanından yetkililerin inceleme yapacağı belirtilmiştir. Binance, Kucoin, Maiar, Bitmart gibi çeşitli platformlarda dijital para ticaretinden elde edilen gelirleri belirlemek için denetimler başlamıştır. Yeni denetim, vergi dairesinin teknoloji evrimine ve finansal piyasa trendlerine uyum sağlamaya yönelik yeni stratejisi kapsamında bir hamle olarak açıklanmıştır.

ANAF’ın belirlediği gibi 2016 ve 2021 yılları arasında kripto gelirlerinden 131 milyon Euro kazanan 63 Romanya vatandaşı incelenecektir. Hazırlanan rapora göre, vergi müfettişleri vergi beyannamelerinde toplam 48,67 milyon Euro değerinde dijital varlıkların eksik olduğunu tespit etmiştir. Şu ana kadar yerine getirilmeyen vergi yükümlülüklerindeki yaklaşık 2,10 milyon Euro’nun geri alınması gerekmektedir.

Aynı zamanda, ANAF, yaklaşık 15 milyon Euro tutarındaki kripto para birimi ticaretinden elde edilen kazançların uygun şekilde beyan edildiğini ve ödenmesi gereken gelir vergisi ile sosyal katkı paylarının tam olarak ödendiğini doğrulamıştır. Romanya vergi dairesi, madencilik veya kripto ile ilgili diğer çeşitli işlemlerden elde edilen gelirleri de kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Hedefin, tüm vergi mükellefi kategorileri arasında bütçe gelirlerini ve gönüllü uyumu artırmak olduğu açıklanmıştır.

ANAF’ın dolandırıcılıkla mücadele departmanı, bu tür faaliyetlerde bulunan veya katılmayı planlayan tüm vatandaşlarına, gelirlerini rapor etmelerini ve mali yükümlülüklerini devlete karşı gerçekleştirmelerini tavsiye etti. Şu anda, Avrupa kripto alanı büyük ölçüde ulusal yasalar ve otoriteler tarafından düzenlenmeye çalışılıyor. Ancak yatırımcılar ve işletmeler için yasal ortam, çeşitli kripto para birimi işlemlerine uygulanacak olan AB çapındaki endüstri kurallarıyla önemli ölçüde değişecektir.

Bu hafta, Avrupa Parlamentosu, 27 üye ülke genelinde uygulanacak olan Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) yasası olarak bilinen bir yasa paketini kabul etmek için bir anlaşmaya varmıştır.

Romanya Vergi Dairesi, Kripto Yatırımcılarını Kontrol Edecek! İşte Detaylar!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.