Rusya Blockchain’i Perakende Ödeme Sisteminde Deniyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’nın Ulusal Enerji Şebeke şirketi Rosetti, elektrik perakende sektöründe yapılan ödemelere çare bulmak için Blockchain’i deniyor.

Rosetti tarafından başlatılan ve Rus dağıtık hesap defteri (DLT) tarafından geliştirilen yenilikçi şirket Waves, hedeflerini 10 Aralık tarihli bir blog yazısında belirtti. Hedefleri arasında enerji üreticileri, tedarikçiler ve tüketiciler arasında işlemleri otomatikleştirmek ve daha şeffaf hale getirmek var.

Yurt içi enerji sektörü borç ile mücadele ediyor

Waves, yerli sanayiyi besleyen verimsizliğin, şeffafsızlığın ve artan borcun, projenin asıl itici gücü olduğunu belirtti. Blog yazısında, Rusya Federasyonu hükümetinin verileri aktarıldı. Bu veriler, 1 Eylül 2019 itibari ile toplam elektrik borcunun 1.3 trilyon ruble (15.7 milyar dolar) olduğunu ve bunun 800 milyarını (12.6 milyar dolar) hane halkının karşıladığını ortaya koydu.

Sorunların arasında, tüketicinin ödeme yapmaması, bazı ödemelerin üreticilere ulaşmaması, ulaşılamayan veya erişilemeyen verilerin olması ve aracılar tarafından yapılan yanlış ölçüm hesaplamaları yer alıyor.

Uygulamaya koyulmadan önce, ilk kez Moskova’daki Elektrikli Ağlar Forumu’nda sunulan Waves’in Blockchain çözümü, Kaliningrad ve Sverdlovsk bölgelerinde yer alan 400 hane halkında başarılı oldu.

Projenin bir sonraki adımı, Rosetti’nin sistemi her iki bölgenin tamamına uygulaması olacak. Bu uygulamaya, gelecek yılın ilk aylarında başlanması bekleniyor. Nihayetinde, ortaklar çözümü ülke çapında yaymayı öngörüyor.

Rusya’nın en büyük özel bankasıyla ortaklık yapacak

Akıllı sözleşme teknolojisini kapsayan Waves’in çözümü, bir mobil uygulama ile hane halkının enerji tüketimini gerçek zamanlı olarak izlemesini sağlayacak. Bu ağa bağlı tüketiciler ve tedarikçiler arasında ödemeler otomatik hale gelecek. Kullanıcıların veri analizlerine göre daha uygun tarifelere geçmelerini sağlayan bir öneri de uygulamanın özellikleri arasında olacak.

Çözüm, elektrik sayaçlarına doğrudan entegre edildi. Ülkenin en büyük özel bankası olan Alfa Bank ile de ortaklık kuruldu.

Yapılan açıklamada, Alfa Bank Yenilik Geliştirme Merkezi’nin direktörü olan Denis Dodon, projeyi ulusal bir programın bir parçasını oluşturan ulusal bir platform olarak nitelendirdi. Dodon, bir Rus dağıtık hesap defteri tarafından geliştirilen genç yenilikçi bir şirket ile ortak olmanın önemini de vurguladı.

Rusya çok sayıda ulusal altyapı ve kentsel projede Blockchain’i geliştirmeye devam ediyor. Merkezsizleşmiş geleceğe rağmen, özel kripto para birimleri belirsizliğini koruyor.

Evrensel enerji yeniliğinde Blockchain

Güney Kore’nin en büyük enerji sağlayıcısı olan Korea Electric Power Corporation, geçtiğimiz sene, yeni nesil mikro şebekesini geliştirmek için Blockchain ve diğer yenilikçi enerji çözümlerini kullanacağını açıklamıştı.

Japonya’daki ikinci en büyük enerji kuruluşu, yenilenebilir enerji kredilerini işlemeye yönelik Blockchain ile çalışan bir sistemi deniyordu. Bu ay, deneme sürecini uzatacakları bildirildi.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.