Rusya

Rusya Dijital Varlıklar İçin Vergi Getiriyor! Parlamento Onayladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rus milletvekilleri, dijital varlıklarla yapılan işlemlerin vergilendirilmesini düzenleyecek olan değişiklikleri onayladı. Yeni çıkarılan düzenleme, kripto para birimleri ile yapılan ticari işlemleri ilgilendirecektir. Yeni tasarıya göre, bazı durumlar Rus şirketlerinin yükünü yabancı kuruluşlara kıyasla azaltacaktır.

Kripto İşlemleri Vergilendirecek!

Rusya Federasyonu vergi kanununa göre, Moskova’daki yetkililerin dijital finansal varlıklarla (DFA) vergi işlemlerine izin vermesine izin veren bir yasa tasarısı hazırlandı. Yasa, Rusya parlamentosu alt meclisi tarafından ikinci, üçüncü ve son oturumda tam olarak onaylandı. DFA şu anda Rus hukukunda onlar için geçerli olan ana terim olduğundan, mevzuat kripto para birimlerinin vergilendirilmesinin çeşitli yönlerini açığa kavuşturuldu. Yeni çıkarılan dijital para birimi yasası, bu sonbaharda kripto varlıkları için yasal çerçeveyi ve tanımlarını genişletecektir.

Yakın zamanda yayınlanan raporlara göre, DFA’ların hareketlerini düzenleyen, kontrol eden ve tutan platformlar tarafından sağlanan hizmetler, tıpkı menkul kıymetlerde olduğu gibi katma değer vergisi (KDV) kapsamından çıkarılacaktır. Raporda, dijital haklar kullanılırken menkul kıymet ve kamu hizmeti token’larını kapsayan yasal terim, ilgili dijital hakkın satış ve edinme fiyatı arasındaki fark olarak belirlenecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Dijital token’lara sahip olan Rus tüzel kişilikleri, onlardan elde ettikleri gelirin yüzde 13’ünü ödeyecek, yabancı kökenli şirketler ise daha yüksek ödeme yapacaktır. Bu oran, yüzde15 olarak ücretlendirilecektir. Yeni vergi hükümleri, yerel işletmelere hafif bir avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kripto vergi yasası ilk olarak nisan ayının ortasında meclise sunulmuştu. Ayrıca sonraki ay ilk okumada kabul edilmiştir. Meclis mali piyasası ve yeni mevzuat komisyonları tarafından da onaylanarak tam kabul sağlanmıştır. Yapılan başka bir açıklamaya göre de hukuk uzmanları, vergi kurallarının özel kripto varlıkları için geçerli olmadığını belirtilmiştir.

Rus yetkililer, bu yıl ülkenin kripto alanını kapsamlı bir şekilde düzenlemek için çalıştıklarını defalarca belirtti. Maliye Bakanlığı tarafından şubat ayında önerilen dijital para yasasının kabulü, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para birimlerinin gelecekteki yasal statüsü hakkında devam eden tartışmalar nedeniyle ertelenmiştir.

Rusya Dijital Varlıklar İçin Vergi Getiriyor! Parlamento Onayladı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
⏰ Size Özel Son Dakika Haberleriyle Hiçbir Önemli Gelişmeyi ve Kripto Para Fırsatlarını Kaçırmamak İçin Telegram Kanalımıza Katılın!
bitcosar telegram