Rusya

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Rusya Kripto Kullanımını Yasaklayabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Federal Konsey ve Başkan Putin teklife yeşil ışık yaktığı takdirde, dijital para birimlerinin Rusya topraklarında bir alım-satım aracı olarak kullanılması yasa dışı olacaktır.

Rus parlamentosunun alt meclisi başkanı Anatoly Aksakov, kriptokripto para birimleri ve bunların Rusya sınırları içindeki istihdamına odaklanan yasaları sundu. Tasarı onaylanırsa, ülke içinde hiçbir tür ürün veya hizmet için “dijital finansal aktifler” (DFA) ödeme aracı olarak kabul edilmeyecektir.

Rusya’nın Tek Para Birimi Ruble Olacak!

Rus makamları, yerel kripto para birimi endüstrisine nasıl yaklaşılacağı konusunda tam olarak şiddetle bölünmüş durumda. Ülkenin merkez bankası, tüm dijital varlık çabalarının tamamen yasaklanması konusunda ısrar ederken, Maliye Bakanlığı, düzenlemeleri dayatmanın daha iyi bir fikir   olduğuna inanıyor.

İlk başta, Rusya Federal Meclisi’nin Devlet Duması, merkez bankasının vizyonunu paylaştı. 2020’de milletvekilleri dijital varlıkların kullanımını yasaklamayı düşündüler ve sektörle etkileşime devam edenlerin para cezasına çarptırılmasında ve hatta hapse gönderilmesi konusunda ısrar ettiler.

Bu yılın Mart ayında yetkililer, uygun bir düzenleyici çerçeve tasarlamanın varlık sınıfına genel bir yasak koymaktan daha akıllıca olduğunu iddia ederek bu tür planlardan vazgeçti.

Bu haftanın başlarında, Devlet Duması başkanı Anatoly Aksakov konuya bir kez daha değindi ve dijital para birimlerini bir ödeme yöntemi için uygulanamaz olarak gösteren bir yasa tasarısı önerdi.Rusya’nın ulusal para birimi olan rublenin, ulusun tek resmi para birimi olmaya devam ettiğini ve değişikliklerin gerekli olmadığını hatırlattı:

“Ruble, Rusya Federasyonu’nun resmi para birimidir. Yukarıda belirtilen madde, Rusya Federasyonu topraklarında diğer para birimlerinin veya parasal vekillerin getirilmesine karşı bir yasak getirmektedir.”

Halihazırda var olan bir mevzuata göre, ödeme yöntemi olarak DFA’ları kullanmak yasa dışıdır, ancak tamamen yasak değildir. Ancak Federal Konsey ve Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından onaylanması halinde yeni yasa tasarısı ambargoyu resmileştirecek.

Ayrıca teklif, dijitaldijital varlıklarla etkileşime giren tüm finansal, yatırım ve bilgi platformlarının “elektronik” platformlar olarak ele alınmasını gerektirecektir. Yasal olarak faaliyet gösterebilmeleri için merkez bankasının onayını almaları gerekir. Finans kurumu da onların eylemlerini izleyecek ve özel bir kayıt altına alacaktır.

Rusya Merkez Bankası’nın Bu Konuya Yaklaşımı Nedir?

Birkaç hafta önce, Rusya Merkez Bankası’nın üst düzey yetkilisi Ksenia Yudaeva, örgütün varlık sınıfının kullanımına tamamen karşı olmadığını ve bunun uluslararası ticaret anlaşmalarını kolaylaştırabileceğini iddia etti. Ancak banka, finansal istikrar için risk oluşturdukları için geniş toplumun kripto para birimleriyle ilgilenmemesi gerektiği konusunda asla fikrini değiştirmiyor:

“Hala ülke içinde, özellikle Rusya’nın finansal altyapısında kripto para biriminin aktif kullanımının vatandaşlar ve kullanıcılar için büyük riskler oluşturduğuna inanıyoruz. Ülkemizde bu risklerin oldukça büyük olumsuzluklar getirebileceğine inanıyoruz.”

Rusya Kripto Kullanımını Yasaklayabilir!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!