SEC Başkanı, Kripto Sektörünün Düzenlenmesi Hakkında Açıklama Yaptı!

SEC
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto düzenlemesi konusunda menkul kıymetler gözlemcisinden ne beklenmesi gerektiğini özetledi. “Yatırımcı korumasını özelleştirebileceğimiz muafiyet yetkilerimizi kullanmak için Kongre’den sağlam yetkilerimiz var” dedi.

Gensler, SEC’in Kripto Düzenlemesi Üzerindeki Çalışmasını Vurguladı!

SEC Başkanı Gary Gensler, katıldığı röportajda Perşembe günü ABD kripto düzenlemesi konusunda ajansından ne bekleyebileceğini açıkladı. “Önümüzdeki aylarda kripto düzenleyici cephesinde SEC’den ne bekleyebiliriz?” diye soruldu.

Gensler yanıtladı: “Daha geniş olarak, şu anda halk, bu çeşitli hizmet sağlayıcılar… borsalar, borç verme platformları ve komisyoncu-bayiler etrafında yatırımcı korumasından faydalanacaktır.” 

SEC başkanı açıklamasını şu şekilde detaylandırdı:

”Dolayısıyla, SEC’de bizler, bu üç alanın her birinde (borsalar, borç verme ve komisyoncu-bayiler) çalışıyoruz ve endüstri katılımcıları ile uyumluluğun nasıl sağlanacağı veya bu uygunluğun bir kısmının nasıl değiştirileceği hakkında konuşuyoruz.”

Gensler, kripto borsalarına, ticaret platformlarına ve borç verme platformlarına defalarca “girin, bizimle konuşun” dediğini önemle vurguladı.

SEC’in Kongre’den yatırımcıları daha iyi korumak için bazı kuralları değiştirme yetkisine sahip olduğunu açıkladı ve şunları söyledi:

”Yatırımcı korumasını özelleştirebileceğimiz muafiyet yetkilerimizi kullanmak için Kongre’den sağlam yetkilerimiz var.”

SEC Başkanı Gary Gensler, açıklamaların kripto varlıklar için neler olabileceğini bile uyarlayabileceğini ve hisse senedi ihraç eden biri için yapılan açıklamaların hepsinin kripto ihraççıları için geçerli olmadığını da sözlerine ekledi.

Ajansından kripto düzenlemesi konusunda ne bekleneceği konusunda Gensler ayrıca şunları paylaştı:

”Ayrıca coinlere, sabit paralara ve sabit olmayan paralara da bakıyoruz. Ayrı olarak, banka düzenleyicileri ve CFTC’deki arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızla görüşmelerimiz var.”

“Bitcoin’in güvenlik dışı bir varlık olduğunu” yineledi ve güvenlikle ilgili olmayan token’larla SEC’in Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) bilgi göndereceğini ve “elinden geldiğince işbirliği yapacağını” da sözlerine ekledi.

Haziran ayında Gensler, Bitcoin‘in bir emtia olduğunu ancak Ethereum (ETH) dahil olmak üzere diğer kripto varlıklar hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

SEC başkanı, Mayıs ayında kripto varlıklarının düzenlenmesi için “ tek bir kural kitabı ” önerdi. O sırada, CFTC’deki meslektaşlarıyla bir mutabakat zaptı üzerinde çalıştığını ve dijital varlıkların ticaretinin yeterli güvencelere ve şeffaflığa sahip olmasını sağlamak için resmi bir anlaşma olacağını belirtti.

Terra (LUNA) ve stabilcoin TerraUSD’un (UST) çöküşünün ardından Gensler, birçok kripto varlığın başarısız olacağı konusunda yatırımcıları uyardı.

SEC şu anda Celsius’u hesapları dondurma kararı konusunda araştırıyor. Kripto firması geçen hafta iflas koruması için başvuruda bulundu. Ayrıca SEC Başkanı, Do Kwon’un Terraform Labs ve UST’sini de araştırıyor.

SEC Başkanı, Kripto Sektörünün Düzenlenmesi Hakkında Açıklama Yaptı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.