Kripto Para

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

SEC Başkanından Kripto Para Platformlarına Uyarı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para endüstrisine karşı bir uyarı daha geldi.

Bloomberg BNN’nin bildirdiğine göre Gensler, bu hafta başlarında Code Konferansında konuşurken katılımcılara kripto para ticareti ve borç verme yerlerinin düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Gensler diyor ki,

“Bunların etrafında birleştikleri alım satım yerleri ile borç verme yerleri var ve sadece düzinelerce değil, yüzlerce ve bazen binlerce token var. Düzenleyici alanın dışında kalırsa bunun sonu iyi olmayacak.”

Bu açıklamalar, Gensler’in bu ayın başlarında ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi huzurundaki ifadesini andırıyor. SEC başkanı, kripto para yatırımcılarının, alanda yeterli yatırımcı koruması olmaması nedeniyle dolandırıcılık ve diğer yasa dışı faaliyetlere karşı savunmasız olduğunu belirtmişti.

“Şu anda kripto finansmanı, ihraç, ticaret veya borç verme konusunda yeterli yatırımcı korumasına sahip değiliz. Açıkçası, şu anda, menkul kıymetler yasaları yürürlüğe girmeden önce var olan Vahşi Batı ya da eski ‘dikkatli alıcı’ dünyası gibi.

Bu varlık sınıfı, belirli uygulamalarda dolandırıcılık ve kötüye kullanımla doludur. Daha iyisini yapabiliriz.”

Gensler ayrıca kripto para birimi alanındaki platformların önemli bir yüzdesinin mevcut düzenlemeleri göz ardı ettiğini savundu.

“Şu anda, kripto alanının büyük bir kısmı, yatırımcıları ve tüketicileri koruyan, yasa dışı faaliyetlere karşı koruma sağlayan ve finansal istikrarı sağlayan düzenleyici çerçevelerin içinde faaliyet göstermiyor.”

Pennsylvania’nın Cumhuriyetçi Senatörü Pat Toomey, ifadesinin ardından Gensler’in sektöre yaklaşımını eleştirdi.

Başkana hitaben yazdığı bir mektupta milletvekili, yeni alandaki yatırımcıların sert yaptırımlar ve para cezaları yerine net kurallara ve rehberliğe ihtiyacı olduğunu söyledi.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, düzenleyicinin, Lend olarak bilinen yeni bir borç verme ürününü piyasaya sürmesi halinde Coinbase’i dava etmekle tehdit etmesinin ardından bu ayın başlarında SEC’i de eleştirdi. Armstrong, SEC’i şeffaf olmamakla ve kapalı kapılar ardında yıldırma taktikleri uygulamakla suçladı.

Gensler’in, Armstrong’un bu haftaki Code Konferansı’ndaki sözleri hakkında yorum yapmayı reddettiği bildirildi.

SEC Başkanından Kripto Para Platformlarına Uyarı!