SEC, Kripto Paralar İçin Yasal Düzenleme Önerisi Hazırlıyor!

SEC
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın tarihli bir rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), stabilcoin’ler için yasal düzenleme önerisi hazırlıyor.

Stabilcoin’lerin finansal sistem üzerindeki artan etkisi sonucunda, dünya çapındaki yasal düzenleyiciler sektörü düzenlemek için yarışıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) mevzuat önermeye ve 131 milyar dolarlık sektörü denetlemeye hazırlanırken, stabilcoin alanı yasal bir netliğe ulaşmaya bir adım daha yaklaştı.

Konuya aşina kaynaklara atıfta bulunan Bloomberg, SEC’in stabilcoin mevzuatı üzerindeki yetkisini çevreleyen gelişmelerin bu hafta Hazine Bakanlığı tarafından resmi olarak açıklanacağını bildirdi.

Stabilcoin’lerin kümülatif piyasa değeri, yılın başından bu yana beklentileri çok aştı. Hızlı büyüme ve kısıtlı şeffaflık yüzünden stabilcoin’ler dünya çapında ilgiyi üzerlerine çekti. Ancak yaklaşmakta olan raporun, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Hazine Departmanının Tether (USDT) gibi fiat para birimine 1:1 sabitlenmiş kripto paralar ile ilgili düzenleyici otoritesine biraz ışık tutması bekleniyor. Bu devlet kurumlarının dahil edilmesine ek olarak, söz konusu rapor, Kongre’nin stabilcoin sektörünü nasıl düzenlemeyi planladığını da netleştirmeye çalışacak.

Perde arkasında, milletvekillerine yetki ve diğer değişiklikler için baskı yapan Başkan Gary Gensler oldu. Eylül ayı sonlarında Washington Post ile yaptığı bir röportajda Gensler, bu token’leri bir kumarhanedeki poker fişleriyle karşılaştırmıştı.

Stabilcoin piyasasının gözetimini sağlamak için çalışan sadece ABD düzenleyicileri değil. Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) ve Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI) dahil olmak üzere birçok finans kuruluşu, stabilcoin’ler için standart oluşturmanın yollarını araştırıyor.

CPMI Başkanı ve İngiltere Merkez Bankası Finansal İstikrar Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe konu hakkında daha önce şunları söylemişti:

“Ödeme sektörü son yıllarda hızlı bir dönüşüm geçirdi ve hızla gelişmeye devam ediyor. Bu, finansal inovasyonun yeni ödeme hizmetlerinde daha fazla rekabet beklentisi ve aynı zamanda finansal sistem için potansiyel riskler sunması ile aynı zamanda gerçekleşiyor.”

SEC, genel olarak kripto para sektörü kapsamındaki sert duruşuyla biliniyor. Ancak MicroStrategy’den Michael Saylor gibi savunucular, stabilcoin düzenlemesinin Bitcoin’in (BTC) benimsenmesini hızlandıracağına inanıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!