Uniswap

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

SEC, Uniswap’a Soruşturma Açtı! Yatırımcılar Endişeli!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uniswap’ın kripto para birimi olan UNI, bu haberlere olumsuz tepki verdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), en büyük merkezi olmayan borsa Uniswap’ın arkasındaki geliştirici olan Uniswap Labs’ı araştırdığı bildirildi. 

Uniswap Soruşturma Altında

Wall Street Journal tarafından Cuma sabahı yayınlanan bir rapora göre, DeFi devi Uniswap Labs, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan bir soruşturma ile karşı karşıya kalacak . 

Anonim kaynaklar, SEC avukatlarının, yatırımcıların bu platformu nasıl kullandığı ve borsanın nasıl pazarlandığı hakkında bilgi aradığını açıkladı. 

Buna karşılık, Uniswap Labs’den bir temsilci Wall Street Journal’a şunları söyledi:

“Platformumuz, sektörümüzü yöneten yasa ve yönetmeliklere uymayı ve düzenleyicilere herhangi bir soruşturmada onlara yardımcı olacak bilgileri sağlamayı taahhüt eder.”

Borsanın yönetişim token’ı UNI, haberlere olumsuz tepki verdi ve şu ana kadar yüzde 6’dan fazla düşüş kaydetti. Bununla birlikte, Uniswap Labs’in soruşturması henüz ilk aşamalarında görünüyor ve herhangi bir resmi görevi kötüye kullanma iddiası ortaya koymayabilir.

SEC başkanı Gary Gensler, Nisan ayında komisyonun başına atanmasından bu yana merkezi olmayan finansta (DeFi) düzenleme eksikliği konusundaki endişelerini sık sık dile getirdi. 

Daha önce Gensler, yatırımdaki endişe verici oyunlaştırma eğilimi hakkında yorumda bulunarak, Robinhood gibi uygulamaların bu yılın başlarında büyük yükselişler yaşayan meme hisse senetlerini popüler hale getirmeye çalıştığını belirtti. Araştırmacıların DeFi devini nasıl pazarlandığıyla ilgilendikleri bildirildiğinden, Gensler de konuya oyunlaştırma perspektifinden yaklaşıyor olabilir.

Bu haftanın başlarında Gensler, DeFi protokolleri konusundaki tutumunu yineleyerek, sözde merkezi olmayan birçok platformun yönetişim mekanizmalarını, ücret modellerini ve teşvik sistemlerini öne sürerek adil miktarda merkezileşmeye sahip olduğunu iddia etti.

SEC, kripto alanının düzenlenmesinde giderek olaylarda daha fazla yer almaya devam ediyor. Düzenleyicinin Ripple aleyhine devam eden davasındaki gelişmeleri takiben, SEC ayrıca bu hafta BitConnect kurucusu Satish Kumbhani’ye dava açtı.

DeFi devi, Kasım 2018’deki V1 sürümünden bu yana katlanarak büyüdü. Ağustos ayında protokol, 53 milyar doların üzerinde işlem hacmine sahip oldu ve kullanıcılar likidite sağlamak için 5.2 milyar dolarlık varlıkları kilitledi.

SEC, Uniswap’a Soruşturma Açtı! Yatırımcılar Endişeli!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!