Çalıştay

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. HABER
  3. Sıcak Gelişme: Kripto Varlık Yasa Tasarısı Çalıştayı Raporu Yayınlandı!

Sıcak Gelişme: Kripto Varlık Yasa Tasarısı Çalıştayı Raporu Yayınlandı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Daha önce BİTCOŞAR tarafından bildirildiği üzere, 11 Şubat tarihinde ‘‘Kripto Varlık Yasa Tasarısı Çalıştayı” düzenlendi. Bu Çalıştayda oluşturulan alt çalışma gruplarından temsilciler önerilerde bulunarak bilgilerini aktardı.

Bu Çalıştay sonrasında aktarılan bilgiler ve öneriler dikkate alınarak bir fikir birliğine varıldı ve rapor sunuldu.

Bu raporda, kripto varlıkların temel özellikleri, kripto alım satım platformlarının ne olduğu ve nasıl çalıştığı, dünyadaki kripto para düzenlemelerine dair atıflar, ülke ülke kripto paraların durumu, Avrupa Birliği tarafından kanun taslağı olarak yayınlanan ve ilgililerden hala görüş talep edilen MiCa kanun teklifine dair bir inceleme, son dönemlerde düzenleme yapan ülkeler, Türkiye’deki mevcut düzenlemeler gibi başlıklar detaylıca işlenmiştir.

Ayrıca Çalıştay sonunda sunulan raporda, Teknoloji Grubu’nun, Finans Grubu’nun, Sektör Temsilcileri Grubu’nun ve Kripto Varlık Tanım Grubu’nun notları ve fikir birliğine varılmış açıklamalar da mevcuttur. Rapordaki son notlara göre, yurtdışı borsalara çıkışın yasaklanması, vergi yükümlülüğü olmadığı halde kullanıcıların cüzdanlarını beyan etmek zorunda olması ve borsalarda listelenen kripto paraların izinli şekilde işlem görmesi gibi durumların piyasa ekonomisine zarar vereceği kanısına varılmıştır.

Bunlardan farklı olarak, “Kripto Varlıklar İle İlgili Düzenleme Önerileri” ana başlığı altında detaylı şekilde ortak alınan kararlar belirtilmiştir.

Raporun sonunda ise, 11 madde halinde, iddialara göre medyaya sızan taslakta hangi maddelerin değişmesi gerektiğine dair varılan ortak noktalar da eklenmiş durumda. Ayrıca bu maddelerden sonra ise yapılan anketlerin sonuçları paylaşılmış.

Raporu tam haliyle okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sıcak Gelişme: Kripto Varlık Yasa Tasarısı Çalıştayı Raporu Yayınlandı!
Yorum Yap
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!