SON DAKİKA: Merkez Bankası, Faiz Kararını Açıkladı!

Faiz
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2022 yılının ilk faiz kararını bugün açıkladı.

Piyasalar, Merkez Bankası’nın politika faizini sabit tutarak yüzde 14 olarak devam etmesini bekliyordu.

Aralık ayında açıklanan yıllık enflasyon oranı son 19 yılın zirvesine ulaşarak yüzde 36,08 olarak açıklanmıştı. Bugün ise gözler Merkez Bankası’na çevrildi.

Bloomberg HT’nin faiz anketine dahil olan 19 kurumun faiz beklentisi medyan olarak hesaplandığında yüzde 14 olarak sabit bırakılacağı oldu.

Ankete katılan 19 kurumdan 1’i 50 baz puan indirim ile Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 13,50 seviyesine getireceğini düşünürken, ankete katılan kurumların hiçbiri faiz artışı beklemiyordu.

Ankete katılan kurumların yılsonu faiz beklentisi ise geniş bir yelpazede yer alıyor. Yılsonu için en düşük tahmini paylaşan kurum 2022 sonunda politika faizinin yüzde 9’a inmesini beklerken, en yüksek tahmini paylaşan kurum ise politika faizinin yüzde 22’ye ulaşmasını öngörüyor.

Faiz Açıklandı

Bugün saat 14:00’da yapılan açıklamaya göre faiz, sabit tutuldu. Güncel faiz oranı yüzde 14 olarak kayıtlara geçti. Piyasanın beklentisi karşılandı.

An itibariyle dolar 13,41 TL’den, Euro 15,22 TL’den ve altın ise 791 TL’den işlem görüyor.

SON DAKİKA: Merkez Bankası, Faiz Kararını Açıkladı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Yorumlar kapalı.