SON DAKİKA: Nasdaq, Valkyrie Bitcoin Miners ETF’sini Onayladı!

nasdaq valkyrie
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birçok kurumsal yatırımcı kripto para birimlerine yatırım yapmak istiyor ama bazı engeller yüzünden şimdilik yapamıyor ve bu planlarını erteliyor.

Böyle bir problem olduğunu tespit eden yatırım şirketleri ise bu sorunu ortadan kaldırabilmek adına kurumsal yatırımcıların doğrudan olmasa da dolaylı yoldan kripto paralara yatırım yapmasının çözüm yollarını arıyor.

Bu çözüm yollarından biri olan hatta en önemlilerinden olan “Borsa Yatırım Fonları” dediğimiz ETF’ler geliyor.

Yakın bir süre öncesinde ABD merkezli yatırım şirketi olan Valkyrie’den yeni bir ETF adımı gelmişti. Valkyrie, Bitcoin madenciliği yapan firmalara yatırım yapacak bir borsa yatırım fonunu listelemek için SEC’e başvurmuştu.

Nasdaq, bugün Valkyrie Bitcoin Miner ETF’sini resmi olarak onayladı ve bugün SEC’e yaptığı bildirim ile bu onayı duyurdu.

nasdaq valkyrie
Nasdaq Valkyrie Bitcoin Miner ETF Onay Belgesi. Kaynak: SEC

Sadece hisse senetlerine yatırım yapma imkanı sunan Nasdaq borsasında Valkyrie Bitcoin Miners ETF’si, 8 Şubat’ta “WGMI” kodu altında Nasdaq’ta yüzde 0,75’lik bir gider oranı ile işlem görmeye başlayacak.

Nasdaq borsasında listelenen ve sadece Bitcoin madenciliği yapan firmaların hisse senetlerine yatırım yapma imkanı sağlayan ETF’e ilişkin detaylar;

  • Yapılan başvuruya göre Valkyrie Bitcoin Miners ETF’si, net varlıklarının en az yüzde 80’nini ve kârlarının ise en az yüzde 50’sini Bitcoin madenciliği yapan firmaların hisse senetlerine yatıracak.
  • Fonun yüzde 8 ve yüzde 10’luk dilimler arasında yatırım yapacağı ilk beş holdingde Argo Blockchain (ARBK), Bitfarms (BITF), Cleanspark (CLSK), Hive Blockchain (HIVE) ve Stronghold Digital Mining (SDIG) bulunuyor.  Yüzde 4’er yatırım yapacağı sonraki beş holdingdeki isimler arasında Marathon Digital (MARA), Bit Digital (BTBT) ve Digihost Technology (DGHI) yer alıyor.
  • Valkyrie, zamana uygun olarak, fon portföyündeki madencilerin, ABD genelinde yüzde 31 olan ortalama yenilenebilir enerji kullanımına kıyasla yaklaşık yüzde 77 yenilenebilir enerji kullandığını belirtiyor.
  • Kripto madencilerine yüksek oranda maruz kalan ABD’de listelenmiş diğer ETF’ler arasında Viridi Cleaner Energy Crypto-Mining & Semiconductor ETF (RIGZ) ve Bitwise Crypto Industry Innovators ETF (BITQ) yer alıyor. Her iki ETF de, Bitcoin fiyatındaki keskin düşüşün yanı sıra yıla sert başlangıçlar yaptı, ancak Bitcoin gücünü yeniden kazandıkça son birkaç seansta geri sıçradı. Bitcoin şimdi Ocak ayının başından bu yana ilk kez 44.000 doların üzerinde.

SEC’in spot Bitcoin ETF’ine izin vermemesi, birçok kurumsal yatırımcının borsalarda işlem gören ve doğrudan Bitcoin ile ilişkili olan firmalara yatırım yapmasına sebep oldu. Bu önemli gelişmeyle birlikte dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yapmalarını sağlayan kurumsal yatırımcılara Valkyrie Bitcoin Miners ETF’si ile yeni bir ürün sunulmuş olacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!