Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. HABER
  3. Bitcoin Arzının Yüzde 20’si Kayıp! Bu Bir Bağış Mı?

Bitcoin Arzının Yüzde 20’si Kayıp! Bu Bir Bağış Mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para saklama yöntemleri son birkaç yılda büyük bir iş haline geldi. Müşteriler için büyük miktarlarda kripto varlık tutmayı amaçlayan bağımsız depolama ve güvenlik sistemleri, büyük bir korkuyu ortadan kaldırdıkları için kurumsal sermayeyi ve bekleyen yatırımcıları kendine çekebilir.

Bitcoin veya Ethereum gibi büyük blok zincirlerinin merkezi olmayan yapısı nedeniyle, bir kullanıcı cüzdanına erişimini kaybettiğinde ve özel anahtarlarının yedeğine sahip olmadığında, içindeki fonlar geri alamaz. Geri dönülecek merkezi bir varlığın olmamasının yarattığı sonuç ile hiç kimse blok zincirini herhangi birinin fonlarına geri erişmesini sağlamak için kontrol edemez.

Kaybedilen Kripto Miktarı Ne Kadar?

Kripto para varlıkları çeşitli şekillerde kaybedilebilir, ancak biri fonlarına erişimi kaybettiklerini kabul etmedikçe, blok zincirindeki verilerden bunu anlamak imkansızdır. Çoğu zaman, kullanıcılar bir cüzdanın özel anahtarına erişimi kaybeder ve bu da içindeki fonlarını yitirmesiyle sonuçlanır.

Kripto varlıkları, belirli bir yıl boyunca hareketsiz kaldıktan sonra genellikle kayıp olarak kabul edilir. Bu yöntem şu anda dolaşımda olmayan kripto paraları işaret etse de yanlış bir yöntemdir. Örneğin Şubat 2009’da 50 BTC’ye sahip bir cüzdan, 2020’de fonlarını iki adrese taşıdı ve bu yöntemin doğruluğunu kesin olmadığını ispatladı.

Blok zinciri firması Chainalysis’in araştırma direktörü Kim Grauer, yaptığı açıklamada, tahmini 3,7 milyon adet Bitcoin’in (BTC) (bugün 140 milyar doların üzerinde) kaybedildiğini açıkladı. Hatta Grauer, tahminin “biraz eski” olduğunu ve bu yıl daha fazla araştırmayla güncelleneceğini söyledi.

3,7 milyon adet BTC, Bitcoin’in dolaşımdaki arzının yaklaşık yüzde 20’sini temsil ediyor. Bu miktar da Grauer’e göre, lider kripto para biriminin uzun vadeli fiyatını etkileyecek ekonomik bir miktar.

Kayıp Kriptolar Bağış Olarak Kabul Edilmeli Mi?

Bitcoin‘in kurucusu Satoshi Nakamoto, kayıp varlıkların yatırımcıların parasını biraz daha değerli hale getirdiğini ve bu varlıkların yatırımcılara bağış olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi. Blockchain Intelligence Group’tan Fasanello, sınırlı arza sahip kripto paralar söz konusu olduğunda Satoshi’nin haklı olabileceğini, ancak sonsuz arza sahip olanların bunun tersinin doğru olduğunu düşündüğünü aktardı.

Fasanello, fiat para biriminin enflasyonla birlikte değer kaybetmesi gibi kripto para birimlerinin de değer kaybettiğini söyledi. Bir kripto para biriminin sınırlı bir arzı yoksa, kaybolan varlıkların değeri zamanla aşınacaktır.

Bitcoin Arzının Yüzde 20’si Kayıp! Bu Bir Bağış Mı?
Yorum Yap

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!