Merkez Bankası

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! 2021 Eylül PPK Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Oldu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası’nın PPK Toplantısı yapıldı ve faiz kararı son dakika olarak açıklandı. Geçtiğimiz ay alınan kararda, faiz sabit bırakılırken Eylül ayı için de aynı kararın alınacağı öngörülüyordu. TCMB PPK Toplantısı 14.00’de biterken Eylül ayı MB faiz kararı da kamuoyu ile paylaşıldı. Merkez Bankası, alınan kararla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Böylelikle, faizler düştü mü yükseldi mi sorusu da netlik kazandı.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Oldu? Faizler Düştü Mü Arttı Mı?

Merkez Bankası’ndan 2021 Eylül ayı faiz kararı ile ilgili şu açıklama yapıldı;

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19’dan yüzde 18’e indirilmesine karar vermiştir.

Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! 2021 Eylül PPK Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Oldu?