Tesla’nın Değeri Bitcoin’i Yüzde 30 Geçti!

tesla
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tesla’nın (TSLA) hisse senedi fiyatı açılış öncesi 1.200 doları aşarak 220 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaştı. Yani dünyanın en değerli otomobil şirketinin değeri, dünyanın en büyük ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin’in (BTC) tüm piyasa değerinden yüzde 30 daha fazla.

Toyota’yı global pazardaki en değerli otomobil üreticisi haline getiren Tesla, stoklarını her geçen gün daha da arttırmaya devam ederek sektördeki hakimiyetini koruyor.

Tesla’nın hisse senedi fiyatı açılış öncesi 1.200 doların üzerine çıktı. Kaynak: CNBC

Tesla değerini artıran dinamikler ve Bitcoin ile ilişkisi

Nasdaq borsasından elde edilen verilere göre Tesla, resmi olarak hisse senedi fiyatı yüzde 8.5 artışla 1.214 doları buldu. Analistler TSLA’nın yükseliş eğilimini ikinci çeyrekteki satış beklentilerine bağlıyor.

Şirketin bu süreçteki işleyiş şekline hayranlık duyduğunu ifade eden Tesla CEO’su Elon Musk, çalışanlarına gönderdiği e-postada şu cümleleri kullandı:

“Özellikle bu zor zamanları böylesine iyi yönetmiş olmanız muhteşem. Sizlerle çalışmaktan gurur duyuyorum!

Musk’ın ikinci çeyreğe ilişkin olumlu düşünceleri, analistlerin de potansiyel olarak karlı bir çeyreğe karşı iyimser yaklaşmalarını sağladı. Enerji sektörü odaklı haberleriyle öne çıkan Electrek, 1 Temmuz’da yayınladığı haberinde Tesla’nın ikinci çeyrekte tahminen 90.000 araba satabileceği öngörüsünde bulundu.

Bu değer artışının ardından Tesla’nın hisse fiyatlarının uzun vadede 2.000 dolara ulaşabileceğini belirten Wedbush analisti Dan Ives, şunları söyledi:

“ABD ve Avrupa’da COVID -19 salgınına bağlı yasakların yaza doğru muhtemelen biraz daha hafifleyecek olması ve Tesla stoklarında oyunun kurallarını değiştirecek potansiyel batarya geliştirmelerinin de katkısıyla Model 3’e yönelik talep artışının Çin’deki beklentilerden çok da ötesinde olacağına inanıyoruz.”

Apple ve Microsoft da ABD borsalarındaki iyileşme ile birlikte son aylarda hisse senedi değerlerindeki artışları ivme kazanan diğer büyük şirketler.

Tesla ve Bitcoin arasında herhangi bir fiyat korelasyonu veya benzerliği bulunmuyor olsa da, Tesla’nın ulaştığı değer, şu an en iyi kripto para birimi olan Bitcoin hakkında iki önemli noktaya işaret ediyor:

Birincisi, Bitcoin hala büyüme sürecinin daha çok başında ve bu da onun daha da büyümek için büyük bir potansiyele sahip olduğu anlamına geliyor. İkincisi ise, mevcut jeopolitik ve makro risklere rağmen hisse senetlerinin yükseliş eğilimi üçüncü çeyrekte risk grubundaki varlıkları olumlu yönde etkileyebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!