kripto para
Türkiye Kripto Para Ticaretini Vergilendirmeye Hazırlanıyor!

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Türkiye Kripto Para Ticaretini Vergilendirmeye Hazırlanıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun zamandır kripto paralardan elde edilen kazançlara vergi gelip gelmeyeceği merak konusuydu. Bu konuyla alakalı artık detaylar belli olmaya başladı.

A Para‘nın haberine göre kripto para ticaretinden elde edilen gelirlerden stopaj vergisi alınacak. Habere göre Türkiye Cumhuriyeti 2021 yılının ikinci yarısında kripto para piyasasını regüle etmeye hazırlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 1 Mart 2021 tarihinde ülkemizdeki kripto para gelişmelerini yakından takip ettiğini kamuoyuna açıklamıştı.

Yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen 500’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Ayrıca buradan kayıt olduğunuzda komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Şirketleri bağlayan şartlar

Ülkemizde kripto paralar için şimdilik detaylı bir mevzuat yok. Kripto paraların, para veya emtia yerine “kripto varlık” olarak adlandırılacağı ve bunun ardından regülasyon faaliyetlerinin başlayabileceği açıklandı.

Haberden edindiğimiz bilgilere göre Türkiye’de bulunan kripto para şirketlerine lisans ve asgari sermaye şartları getirilecek. Şimdilik sayısı 60’dan fazla olan bu şirketlerin personellerinde, teknik yeterlilik ve SPK lisansı şartı aranacak.

BTC ve diğer kripto paraların teknik analizlerini paylaştığımız Telegram teknik analiz kanalımıza buradan ücretsiz katılabilirsiniz.

Kripto para ticaretinden elde edilen gelire %10 vergi gelebilir

Kripto para piyasası için atılan bu adım, kripto para yatırımcılarına vergi olarak yansıyacak. Haberde verilen bilgilere göre T.C hükümeti, uzun vadeli kripto para yatırımcılarından şimdilik stopaj vergisi almayı düşünmüyor. Kısa vadeli al-sat işlemleri ile kazanç sağlayan kripto para yatırımcılarından %10’luk stopaj vergisi alınabileceği duyuruldu.

Binance Türkiye açıldı, artık banka hesabımızdan TL yatırıp, çekebilir ve TL ile kripto para alım-satım işlemi yapabiliriz. Buradan Binance Türkiye’ye ücretsiz kayıt olarak komisyonlarda %10 indirim kazanırsınız.

Vergi planlaması zaten 29 Eylül 2020 tarihinde Orta Vadeli Program’da yayımlanmıştı. Cumhurbaşkanlığı kararı ile onaylanan bu ekonomi programında, “dijital olarak satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar (ile) yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek.” ifadesine yer verildi. Uygulanacak vergi politikasının detaylarına ilişkin resmi bir açıklama ise şimdilik yok.

Türkiye Kripto Para Ticaretini Vergilendirmeye Hazırlanıyor!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!