Türkiye’de Kripto Paralardan Vergi Alınacak Mı? Düzenlemelerin Sonuna Gelindi! Cumhurbaşkanı’ndan Metaverse Hamlesi!

Kripto Para
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda Türkiye’deki yatırımcıların merak ettiği kripto para düzenlemesinde sona gelindi. Yaklaşık olarak 10 veya 12 maddeden oluşacak olan bu düzenlemenin yapılmasındaki amacın Türkiye’deki yatırımcıların riskini azaltıp bu konuda düzenleme yapılması olduğu bildirildi. Şunu unutmamak gerekir ki Türkiye’deki yıllık ticaret hacmi yaklaşık olarak 500 milyar dolar civarında seyrediyor.

Borsalara Sermaye Şartı!

Kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği yerel borsalara sermaye şartı getiriliyor.

Aktarılan bilgilere göre, borsaların sermayesinin 1 milyar liranın üzerinde olması bekleniyor. Ancak yine de bu sermaye limitine dair net kararın henüz verilmediği ve ilerleyen zamanlarda kesinleşeceği bildirildi.

Bunlara ek olarak, MASAK denetiminin dışında yer alan, Türkiye’de ofisi bulunmayan global kripto para borsalarının, Türkiye’de ofis açması ve bu denetime tabi olması istenecek.

Küçük Yatırımcıya Müjde

Küçük yatırımcıların korunması için bu düzenleme sayesinde firmalara yeni sorumluluklar verilecek. Oluşan herhangi bir olumsuz durumda borsalar sorumlu tutulacak ve hapse varana kadar çeşitli cezaların uygulanması gündemde.

Yerel borsaların yapmış olduğu açıklamaya göre, kendi bünyelerinde bulunan varlıkların yüzde 97’si koruma altında bulunuyor. Ancak bu düzenleme ile kripto paraların nasıl saklanacağı da belirlenecek.

Ayrıca merakla beklenen vergi konusu da gündeme geldi. Küçük yatırımcılardan vergi alınmaması ise gündemde ilk sıralarda yerini alıyor. Aktarılan bilgilere göre, küçük yani bireysel yatırımcılardan vergi alınmayacak.

Cumhurbaşkanı, Hükümetin Metaverse Araştırmasını Hızlandırdı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) geçtiğimiz günlerde, metaverse araştırmasını genişletmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sanal bir toplantı yaptı.

Daily Sabah’ın yakın tarihli bir raporuna göre Erdoğan, merkezi olmayan ekosistemde işlemlerin nasıl yapıldığını daha iyi anlamak için kripto para birimleri ve metaverse hakkında kapsamlı araştırma talep etti.

AK Parti, 17 Ocak’ta metaverse’deki ilk toplantılarını gerçekleştirdiklerini ve Cumhurbaşkanının metaverse hakkında bir forum düzenlemelerini istediğini tweet’ledi.

Aralık 2021’deki bir rapora göre, metaverse, Türkiye’de büyük bir popülerlik kazandı ve ülkede 20.000’den fazla arazi satışı gerçekleşti.

İlk metaverse toplantısı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından organize edilmiş ve ev sahipliği yapmıştır.

Mustafa Elitaş,

“Metaverse tabanlı toplantıların hızla gelişeceğine ve hayatımızın önemli bir parçası olacağına inanıyorum.” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!