Türk Lirası

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Türk Lirası Yerine Bitcoin ve Tether Tercih Ediliyor: Türkiye Hızlı Bir Şekilde Kriptoyu Benimsiyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Wall Street Journal, yerel fiat para birimi olan Türk Lirasının oldukça oynak hale gelmesi ve ABD Doları karşısında değer kaybetmesi nedeniyle kriptonun benimsenmesinin şu anda Türkiye’de hızlı bir şekilde ilerlediğini bildirdi.

Yine de, geleneksel finans dünyasında kriptonun da çok değişken olduğuna inanılıyor.

Yatırımcılar, Bitcoin ve Tether’i Satın Almaya Devam Ediyor

Chainalysis’in verilerine göre, 2021’in sonlarında TL, dahil olduğu işlem hacimlerinin üç kripto borsasında günde ortalama 1,8 milyar dolara yükselmesiyle USD karşısında değer kaybetmeye başladı. 2019’da, bu hacim çok daha yüksekti. Kriptoya günde yaklaşık 71 milyar dolar akıyordu.

TL kullanan yatırımcılar özellikle USD’ye 1:1 oranında eşdeğer olan Tether’i (USDT) benimsemeye devam ediyor. CryptoCompare’e göre, sonbaharda 2.020 yatırımcı USDT karşısında TL/USD ve TL/EUR çiftlerinden daha fazla Türk lirası ticareti yaptı.

Eylül 2021’den bu yana TL, USD karşısında yüzde 40 oranında değer kaybederken, Bitcoin, Kasım ayının başında dolar karşısında aynı oranda yükseldi. Şu anda BTC bu seviyenin yüzde 10 altında işlem görüyor.

Türk lirası kullananlar eskiden yatırımlarını fiat para birimi olan USD ve altın olarak tutarken, şimdi Bitcoin ve Tether’i tercih etmeye başladı.

Nisan 2021’de dijital para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayan (Örn; Papara) yasaya rağmen, ülkemizde kriptoya olan rağbet artmaya devam ediyor.

Türk Lirası Yerine Bitcoin ve Tether Tercih Ediliyor: Türkiye Hızlı Bir Şekilde Kriptoyu Benimsiyor!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!