Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. HABER
  3. Twitter CEO’su Jack Dorsey: “Afrika Bitcoin’in Geleceğini Belirleyecek”

Twitter CEO’su Jack Dorsey: “Afrika Bitcoin’in Geleceğini Belirleyecek”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afrika gezisini tamamlayan Twitter CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in geleceğini Afrika “belirleyecek” tahmininde bulundu.

27 Kasım’da attığı tweet ile, Twitter ve Square CEO’su Dorsey, Kasım ayını Nijerya ve Gana’da geçirdikten sonra 2020’de Afrika’ya döneceğini söyledi.

Jack Dorsey Afrika’nın Bitcoin potansiyeline değindi

Önümüzdeki sene altı ayını Afrika’da geçireceğini bildiren Dorsey, “Geleceği Afrika belirleyecek (özellikle de Bitcoin ile ilgili olan kısmını)” yorumunda bulundu.

Nijerya’da geçirdiği kısıtlı sürede Dorsey, Bitcoin buluşmalarına katılarak kripto para birimlerine aktif destek göstermeye devam etti.

Bitcoin sayesinde ünlü olan Dorsey, hem Twitter hem de Square’i Bitcoin’e uyumlu yapmaya söz verdi. Ayrıca, Bitcoin kullanıcılarının neredeyse hiç masraf ödemeden anında para göndermelerine olanak tanıyan Lightning Network’ü de halka duyurdu.

Hükümetin tepkisi geç kalıyor

Dorsey’in yorumları Afrika’nın Bitcoin’e büyük ilgi göstermesi sırasında geldi. Bitcoin kelimesinin Google’da en çok arandığı ülkelerden biri Nijerya ve Güney Afrika.

Lagos, Nijerya’nın en kalabalık şehri 2050’de tahmini 32 milyonun üstüne çıkacak nüfusuyla devasa bir metropol olma yolunda ilerliyor. Bu sebeple Lagos, kripto para birimi pazarında önemli bir noktada. Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre, 2100’de dünyanın en yüksek nüfuslu şehri olacak.

Toplamda, gelecek asırda en kalabalık 20 global şehrin 13’ü Afrika’da bulunacak.

Yerel hükümet bugüne dek Bitcoin konusunda riskten uzak bir tutum sergiledi. Kasım ayında Gana hükümeti, Çin hükümetiyle planlarına paralel olarak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmayı düşündüklerini açıkladı.

Nijerya, kripto para ile ilgili henüz resmi bir düzenleme oluşturmadı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey: “Afrika Bitcoin’in Geleceğini Belirleyecek”
Yorum Yap

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!