Uganda’da 2.7 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalan Saadet Zinciri Dolandırıcısı Tutuklandı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uganda polisi, kripto para saadet zinciri (ponzi) dolandırıcılığı ile suçlanan ve Dunamiscoins’in yöneticilerinden biri olan Samson Lwanga’yı tutukladı.

Yerel haber kuruluşu Daily Monitor’un 9 Aralık’ta bildirildiği gibi, polis Dunamiscoins’in dört yöneticisinden biri olan Samson Lwanga’yı tutukladı. 10.000’den fazla kişinin bulunduğu şirketin, mağdurlarını toplamda 10 milyar Uganda şilini (2.7 milyon dolar) dolandırdığı iddia ediliyor.

Davanın soruşturulması

Kampala Metropolitan polisinin sözcüsü Patrick Onyango, kolluk kuvvetinin genel bir soruşturma dosyası sunduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Onyango ekledi:

“Lwanga’nın dediğine göre, parayı geri ödemeye hazırlarmış ancak Finansal İstihbarat Kurumu hesaplarını dondurduğu için ödeyemiyorlar. Paralarına erişme veya çekme hakları yokmuş. Lwanga’nın hesapların dondurulması konusunda doğru söyleyip söylemediğini anlamak için Finansal İstihbarat Kurumu ile temasa geçeceğiz. ”

Lwanga’nın dediğine göre, birçok kurbanın yatırdığı para $271 ile $2,715 arasında değişiyor. Dunamiscoins nakit yatırımlara yüzde 40 kazanç sözü vermişti. İddialara göre şirket, bu düzenbazlığa daha çok insan düşürmek için diğer para transfer şirketleri ile de çalışıyor.

Kripto para saadet zinciri dolandırıcılığının tehlikeleri

Bu yılın başlarında, Uganda Bankası’nın bankadaki devlet yetkilisi Dr. Louis Kankende, halkı düzenleme altında olmayan kripto para işlemlerine yatırım yapmanın yeterince güvenli olmadığı konusunda uyardı.  Kaskende’nin dediğine göre merkez bankası, tüm finansal hizmet şirketleri ve kurumları, ticari bankaları, kredi kurumlarını, döviz bürolarını ve havale hizmet sunucularını kapsayan bir denetim sistemine sahip değil.

Kripto para saadet zinciri düzenbazlar arasında yaygınlaştı ve bazen sınırı o kadar aşıyorlar ki dedektiflerin de dikkatlerini çekiyorlar.

Ekim ayı ortasında, Glasgow’da yaşayan saadet zinciri mağdurlarından biri Jen McAdam, OneCoin saadet zincirinin (ponzi) destekçileri olduklarını iddia eden kişilerden özellikle Facebook aracılığıyla ölüm tehditlerini aldığını iddia etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!