Ukrayna Elektronik Paranın Kullanımını Askıya Aldı!

Ukrayna
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkenin merkez bankası, Ukrayna finansal hizmet sağlayıcılarının elektronik para ihracını, üretimini ve dağıtımını durduracağını duyurdu.

Putin’in “özel askeri operasyonu” Ukrayna’da büyük mali dengesizliğe neden oldu. Duruma daha fazla açıklık getirmek için, Ukrayna Ulusal Bankası yerel para kurumlarının elektronik para basımı ve dağıtımını askıya alacağını bildirdi.

Ukrayna Merkez Bankası Politikalarını Açıkladı!

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun, bugünün (24 Şubat) en önemli haberi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Rus birlikleri Ukrayna’nın en büyük ve büyük nüfuslu şehirlerine doğru ilerlerken, Ukrayna’nın çoğu vatandaşı anavatanlarını terk etmeye başladı.

Ukrayna Ulusal Bankası, şubelerinin “nüfusun yaşamı ve sağlığı için tehdit olmadığında kesintisiz bir şekilde” çalışmasını sağlamıştır. Ayrıca kasalara ve nakit olmayan ödemelere erişim sağladı. Ulusal Banka ayrıca, ATM’lerin kısıtlama olmaksızın nakit olarak desteklendiğini bildirdi.

Ancak bugünden itibaren yerel bankalar elektronik para ihracını, ikmalini ve dağıtımını askıya alacak. Bu tür kurallar genellikle dijital biçimde fiat para birimlerine atıfta bulunur buna bağlı olarak bu kural kripto para birimlerini kapsayıp kapsamadığı belirsizliğini koruyor.

Merkez bankası ayrıca sınır ötesi döviz ödemelerinde bir moratoryum başlattı. Yani borçlarını bir süre ödeyemeceğini belirtti. Hareketin Ukrayna halkının istihdamını artırması ve böylece önümüzdeki günlerde onu serbest düşüşten koruması bekleniyor.

Daha sonra kurum, Ukrayna’ya karşı silahlı saldırıda yer alan insanların mali faaliyetlerini durdurdu.

Ukrayna Ulusal Bankası ise şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkenin finansal sisteminin güvenilir ve istikrarlı işleyişini sağlamak ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin faaliyetlerini ve ayrıca kritik altyapının sorunsuz çalışmasını sağlamak için uygun eylemler gereklidir.”

Bu Harekattan Kripto Piyasası Nasıl Etkilendi?

Diğer finans piyasalarında olduğu gibi dijital varlık sektörü de Rus işgali haberlerinin ardından ciddi bir düşüşe geçti. Bugün erken saatlerde Bitcoin yaklaşık 34.000 dolara düşerken ETH ise 2.300 dolar seviyelerine geriledi.

Yine de, birçok yatırımcının dijital varlıkları (özellikle BTC) hala enflasyona karşı bir korunma ve kriz olayları sırasında alternatif bir yatırım stratejisi olarak gördüğünü belirtmekte de fayda var. Bununla birlikte, genel kripto piyasasının askeri çatışmanın finansal sonuçlarına nasıl tepki vereceği henüz incelenemedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!