Ukrayna Kripto Para

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ukrayna Kripto Para Borsası, UAH’e Sabitlenmiş Yeni Sabit Coin Çıkarttı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna kripto para borsası Kuna, Ukrayna Grivnası’na (UAH) sabitlenmiş yeni bir kripto para çıkarttı.

UAX token’ı olarak adlandırılan bu yeni sabit coin, 20 Şubat’ta Kuna borsasının resmi açıklamasına göre, Grivna, Ethereum Blockchain’ine dayanarak 1:1 oranına sabitlendi.

Kuna’ya göre, UAX şu anda seçkin Kuna kullanıcıları tarafından 20 Mart 2020’ye kadar sürecek açık bir beta sürümünde test ediliyor. Firma bunun “son iktisat teorisi” üzerine bir araştırma olduğunu söyleyerek, UAX uygulamasının ilk aşamasının amacının piyasaya hakim olan kişilerle entegre olmak, merkezi olmayan finans platformlarında teknik testler yapmak olduğunu belirtti.

UAX, Mart ayında Kuna kurucusu Michael Chobanian tarafından yerel endüstri konferansı BlockchainUa 2020’de halka sunulacak.

Ukrayna kripto para borsasının ilk sabit coin düzenlemesi kararsızlık ortamında piyasaya sürüldü

Chobanian, Kuna’nın Grivna tabanlı bir sabit coin başlatan ilk şirket pozisyonunda olduğunu doğruladı. Bununla birlikte, Kuna’nın kurucusu Ukrayna Merkez Bankası’nın Şubat 2019’da ulusal dijital para birimi olan e-Grivnası’na pilotluk yaptığını belirtti. Chobanian’a göre, e-Grivna projesi araştırmadan daha öteye gidemedi. Kurucu, “Burada, Ukrayna Merkez Bankası tarafından sadece bir araştırma olarak yürütülen bir pilot aşaması vardı” dedi.

Yeni sabit coinin düzenleme şartları hakkında sorular sorulan Chobanian, Ukrayna’da şu ana kadar ilgili bir düzenleme bulunmadığını belirterek, Kuna’nın şimdilik düzenleyici gözetim için kendi altyapısını kullanacağını da sözlerine ekledi. Şöyle belirtti:

“Şimdiye kadar bir düzenleme yok. Ancak ülkedeki sürecin ilerlemesinin etkin güçleriyiz. Dolayısıyla gelecek bir zamanda süreci netleştirecek yasalar olacaktır. Şu anda Kuna’nın altyapısını kullanıyoruz. Yasa yürürlüğe girdiğinde, Kuna’yı sabit coin operatörü xreserve.fund’dan ayıracağız.”

Ukrayna hükümeti 2019’un sonlarında sanal varlıkları ve sanal varlık servis sağlayıcılarını ele alacak kara para aklama yasasının son versiyonunu onayladığı bildirildi.

Chobanian ilk 1 milyon UAX emisyonunu destekledi

Yeni sabit coin, Ethereum Blockchain’ine dayandığından dolayı UAX, ERC20 ve ERC865 gibi başlıca Ethereum token standartlarını destekleyecek. Kuna, ilk UAX emisyonunun bir milyon token’dan oluştuğunu belirtti. Bir milyon Ukraynalı Grivnası miktarı yaklaşık 40.000 dolar değerindedir.

Ukrayna fiat (itibari) para birimine 1:1 sabitlemeyi sağlamak için, Kuna borsası Proof-of-Reserve olarak bilinen bir denetim yöntemi uygulamayı planlıyor. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Kraken gibi başlıca küresel kripto borsaları tarafından uygulanan Proof-of-Reserve şeması, şirketlerin tam müşteri fonu rezervine sahip olmasını sağlamak için bağımsız, kriptografik olarak doğrulanmış bir denetim sağlamayı amaçlamaktadır.

Kuna borsası Telegram kanalıyla, UAX ilk kez 2019 Mart’ta duyuruldu. 1 Mart 2019’da borsa ilk olarak UAX web sitesinin başlatıldığını duyurdu ve projenin özel bir testten geçtiğini belirtti.

Mart 2014’te başlatılan Kuna borsası, Ukrayna kripto para borsası ülkenin ilk platformu oldu. Borsanın kurucusu Michael Chobanian da Ukrayna’nın en büyük endüstri derneği olan Ukrayna Bitcoin Kuruluşu’nun başkanı olarak biliniyor. Nisan 2014’te derneğe katıldıktan sonra Chobanian, Mayıs 2018’de Ukrayna Bitcoin Kuruluşu’nun başkanı oldu.

Ukrayna Kripto Para Borsası, UAH’e Sabitlenmiş Yeni Sabit Coin Çıkarttı

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!