Ukrayna Kriptoyu Yasallaştırmak için Tasarı Hazırladı!

Kripto
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Salı günü, Ukrayna Parlamentosu’nun kripto para birimleriyle ilgili değiştirilmiş bir yasa tasarısını onayladığı bildirildi. Hareket, ülkenin kripto yatırımını ve teknik bilgisini çekme çabasının bir devamı niteliğinde olduğu kabul ediliyor.

Yeni yasa tasarısı, Ekim ayında Meclis’e geri gönderen Başkan Zelensky tarafından önerilen değişiklikleri içeriyordu.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı, yeni yasanın Ukraynalıların dijital varlıklardan elde ettikleri geliri raporlamasına izin vereceğini söyledi.

“Ukrayna Parlamentosu, Cumhurbaşkanının önerileri doğrultusunda “Sanal Varlıklar Yasasını” kabul etti. Bu, Ukraynalıların gelirlerini sanal varlıklarda beyan edebilecekleri, bankaların kripto şirketlerine hesap açacağı ve Ukraynalı kripto borsalarının yasal olarak çalışacağı anlamına geliyor.”

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov kararı memnuniyetle karşıladı:

“Ukrayna zaten kripto para birimi kullanımında ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Bugün bir adım daha attık: Parlamento sanal varlıklarla ilgili yasayı kabul etti! Bu, kripto para birimlerini ve kripto para birimlerini yasallaştıracak ve Ukraynalılar varlıklarını olası suistimal veya dolandırıcılıktan koruyabilir.”

Yerel raporlara göre, Bakanlık şu anda sivil ve vergi kanunlarında yeni düzenlemelere uyum sağlayacak değişiklikler üzerinde çalışıyor. Daha sonra Bloomberg de haberi doğruladı.

Cumhurbaşkanlığı Vetosu

Kripto yasa tasarısı en az Kasım 2021’den beri çalışıyor. Ülkenin Parlamentosu, kripto alanında lider olma umuduyla Ekim ayında benzer bir yasa tasarısını onayladı.

Ancak Başkan Volodymyr Zelensky, tasarıyı veto ederek değişiklik için Parlamentoya geri gönderdi. Yani, bu, yeni bir bağımsız düzenleyici kuruma ilişkin bir hükümden kaynaklanıyordu.

Yeni düzenleyici, Dijital Dönüşüm Bakanlığı, merkez bankası ve Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu ile birlikte sanal varlıkları denetleyecek.

Ancak Zelensky, yeni ajans için bütçede para olmadığını söyleyerek şarta karşı çıktı. Bu nedenle tasarıyı Meclis’e geri gönderdi.

Parlamento Zelensky’nin önerdiği değişikliği kabul ettiğinden, tasarı muhtemelen Ukrayna’da yasalaşacak.

Ukrayna’da Gerginlik

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Rus birlikleri sınıra yaklaştığında, işler açık bir çatışmaya dönüşebilir.

Ayrıca, Ukraynalı yetkililer şu anda büyük bir bilgisayar korsanlığı kampanyasının hedefi durumuna geldi. ABD’li yetkililer, saldırıların arkasında büyük olasılıkla Rus hükümet bilgisayar korsanlarının olduğunu söylüyor.

Yine de, Ukrayna’daki istikrarsızlık kriptoyu artırmaya yardımcı oldu. Raporlar, Ukraynalı paramiliter birimlerin kripto kullanarak kitle fonlaması desteği sağladığını gösteriyor.

Gerginliklere rağmen, Ukrayna ve Rusya küresel olarak kripto konusunda en bilinçli ülkeler arasında yer alıyor.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!