Bitcoin
Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ünlü Analist’in Bitcoin Açıklaması Şok Etkisi Yarattı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin 2020’de küresel hisse senetlerinden daha iyi yükselmiş olabilir, ancak deneyimli bir analist hala kripto para birimine değeri olmayan bir varlık gözüyle bakıyor.

New York merkezli bir finansal danışmanlık portalı olan Bankrate’de yatırım ve servet yönetimi konusunda kıdemli analist olan James Royal, uzun vadede Bitcoin’i değersiz olarak isimlendirdi. Royal’e göre Bitcoin değerini desteklemek için nakit akışı oluşturmuyor.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Royal, bu yılki ralliler bağlamında BTC’yi hisse senetleri ile karşılaştırırken şok edici açıklamalarda bulundu. Her iki piyasa da Mart ortasındaki en düşük seviyelerinden keskin bir şekilde toparlanırken, Bitcoin geleneksel emsallerinden yüzde 200 oranında hızlı bir artış gösterdi.

Bitcoin için balon benzetmesi

Bazı finans uzmanları, süpersonik varlıkların büyümesini “balon” olarak isimlendiriyor. Royal için Bitcoin’in balonu, ABD borsası tarafından oluşturulan balondan çok daha şiddetli. Analist bu noktada şu vurguyu yapıyor:

“Bugün hisse senetleri bir balon içinde olabilir, ancak çoğu hisse senedi hala yılın en yüksek seviyelerinde ve piyasayı bir bütün olarak ayakta tutan nispeten az sayıda yüksek seviyelerde dolaşan Amazon, Apple, Facebook gibi hisse senetleri söz konusu.”

Bunun aksine analist, Bitcoin veya diğer dijital para birimlerinde durum böyle değil, “efsane Warren Buffet’in dokunmayacağı türden varlıklar” olduğunu söyledi:

“Değerlemelerini desteklemek üzere nakit akışı oluşturmadıkları için balon bölgesinde olma şansı daha yüksek olan bu son tür varlıklar da söz konusu.”

Farklı düşünenler de var

Ancak son zamanlarda Bitcoin ile ilgilenen çoğu insan başka türlü düşünüyor. Efsanevi hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones, 22 milyar dolarlık portföyünden kripto para türevlerine küçük yatırımlar yaptı ve takipçilerine BTC’yi fiat enflasyonuna karşı “en hızlı at” olarak gördüğünü anlattı.

Son zamanlarda, halka açık şirket MicroStrategy de 250 milyon dolarlık nakit rezervini Bitcoin piyasasına yeniden tahsis etti. Şirket, ABD doları tutmada kârlı bir getiri görmediklerini itiraf etti. Kanada merkezli grafik firması Snappa, kripto para birimini korumadan önce benzer bir çağrı yaptı.

Yine de, şüpheciler kripto para biriminin gerçek dünyada hiçbir faydası olmadığına inandıklarından “BTC’nin değeri yoktur” argümanını kullanmaya devam ediyorlar. 2008-09 mali krizini doğru bir şekilde tahmin eden ünlü altın tutkunu Peter Schiff, Bitcoin fiyatının sıfıra döneceğini söyleyerek, yozlaşmış kumarbazların piyasayı yönettiğini sözlerine ekledi.

Ekonomist Nouriel Roubini de kripto para birimini benzer faktörler nedeniyle eleştirdi ve 2019’da bir ABD Kongre komitesi önünde “tüm dolandırıcılıkların anneleri ve babaları” olarak nitelendirdi.

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Ancak eleştiri, insanların Bitcoin’de küçük riskler elde etmesini engellemedi. Glassnode tarafından getirilen verilere göre, BTC satın alan yatırımcıların geri satmak yerine tutmaları için bir argüman olan HODLING davranışı geçen hafta üç yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Yatırımcılar şimdi BTC’nin mevcut ekonomik çalkantı döneminde 20.000 $’a yakın tarihi zirvesini yeniden test etmesini bekliyor. ABD Federal Rezervinin enflasyonu daha yüksek ve faiz oranlarını daha düşük tutma taahhüdüne karşı başkalarının kripto para piyasasına girmesini bekliyorlar.

Ünlü Analist’in Bitcoin Açıklaması Şok Etkisi Yarattı