VanEck, Bitcoin ETF Başvurusu Yaptı! Gelen Yanıt Önemli!

VanEck
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

VanEck, 1 Temmuz 2022 itibariyle Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) için yeni bir başvuruda bulundu. Bitcoin ETF, bölgedeki düzenleyiciler tarafından onaylandığı bildirildi.

VanEck Bir Daha Deneyecek!

VanEck, yatırımcılara iyi tasarlanmış yatırım süreçleri tarafından desteklenen zorlayıcı risklerle aktif ve pasif stratejiler sunduğunu iddia eden küresel bir yatırım yöneticisidir. Sekiz gün sonra, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yeni bir spot Bitcoin (BTC) ETF başvurusunda bulundu. İlk teklifinin düzenleyici tarafından reddedilmesinden çok kısa bir süre sonra gerçekleşen bu teklif, Şirketin ısrarını göstermektedir. ABD’deki düzenleyiciler, son zamanlarda birkaç Bitcoin vadeli işlem borsasında işlem gören ürünü onaylamış olsa da SEC, piyasa manipülasyon endişelerinin yanı sıra düzenleme ve yatırımcı koruması eksikliğini öne sürerek, şimdiye kadar piyasa katılımcılarının spot Bitcoin ETF uygulamalarını defalarca reddetmiştir.

Bu konuyla alakalı VanEck tarafından açıklama yapıldı.

“Komisyondan alınan önceki emirler, emtia bazlı güven hisseleri için önceleri verilen her onay emrinde, önemli büyüklükte düzenlenmiştir. Ayrıca bir piyasayı temsil eden bir türev piyasası olduğuna, genellikle bir emtia vadeli işlemler ticaret komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenen bir vadeli işlem piyasası olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca önemli büyüklükteki düzenlenmiş piyasa testi, komisyonun bu teklifi onaylaması için spot Bitcoin piyasasının düzenlenmesini gerektirmez. Bununla beraber emsal, spot emtia veya para birimi için temel bir piyasanın düzenlenmiş bir piyasa olmasının gerçekte olacağını açıkça ortaya koymaktadır.”

Kanada ve Avustralya dahil olmak üzere diğer yargı bölgelerindeki mali düzenleyiciler, son zamanlarda bazı spot Bitcoin ETF’sini onayladı. Ancak ABD’deki piyasa katılımcıları bu başarıya ulaşmanın çok zor olduğunu görünmektedir.

29 Haziran 2022’de, SEC’in Grayscale’in 13,5 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) spot tabanlı bir Bitcoin ETF’ye dönüştürme başvurusunu tekrar reddettiği açıklanmıştır. Firma şimdi, düzenleyicinin kararına itiraz etmek için Temyiz Mahkemesi’nde dava açmıştır. Ayrıca nihai kararın önümüzdeki 12 ay içinde çıkması beklenmektedir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.