Venezuela’nın Kripto Parası (Petro) ile Ödemeler Artışa Geçebilir!

Petro
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Venezuela hükümeti 11 Haziran’da ülke genelindeki benzin istasyonlarındaki tüm yakıt ödemelerinin yaklaşık %15’inin Petro (PTR) kullanılarak yapıldığını duyurdu. Bu artış, devlet destekli kripto para biriminin yaygın kullanımını teşvik etme planının ilk haftasında gerçekleşti.

Ultimas Noticias’ın -Venezuela günlük gazetesi- bir raporuna göre, PTR işlemlerinin %40’ı yabancı istasyonlardan gerçekleşti.

Venezuela’nın kripto para ortamını dengeleme ?

Geopolítica Coyuntural adlı blog, Petro’nun benimsenmesinin, “ülkedeki kripto para ortamı için ekonomik ve istikrarlı bir yapı oluşturulmasına izin veren” birincil ve ikincil piyasa arasındaki dengeyi ve değer onayını güçlendireceğini söylüyor.

Vatandaşlar, Venezuela’da bulunan benzin istasyonlarında PTR ile yakıt ödemesi yapabilmek için biyometrik teknoloji çözümlerini kullandılar.

Maduro hükümeti yanlısı bir gündeme sahip yerel medya kuruluşunun makalesi, okuyucuların Petro’nun dünyadaki yaşlılar tarafından kullanılan ilk kripto para olduğunu iddia ettiği gibi “benzeri görülmemiş kilometre taşları belirlediğini” garanti ediyor. Bu iddia, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Venezuela kripto para biriminin kullanımı için verdiği idari yaptırım emirlerine rağmen geliyor.

Petro’nun Venezuela ekonomisi üzerindeki olumlu etkileri konusunda şüpheler

İspanya basınının Nisan ayında bildirdiği gibi, Venezuela’daki hükümet destekli petro uygulanmasının başlamasından bu yana Petro, ne yerel halk tarafından ne de uluslararası halk tarafından iyi karşılanmadı.

Venezuelalı mühendis ve gazeteci Daniel Jimenez, İspanya basınına şunları söyledi:

“Hükümetin ülkedeki durumun uluslararası aktörlerini suçlama hakkı olup olmadığına bakılmaksızın, inkar edilemez olanın ise sadece fiyatların kontrolsüz bir şekilde artarken ücretlerin düşmeye devam etmesidir. Bu nedenle PTR’nin Venezuela ekonomisi üzerindeki etkisi hakkında; memnuniyetten fazla şüphe yaratıyor gibi görünüyor.”

Son günlerde, ABD Dışişleri Bakanlığı, mevcut Kriptoaktif Varlıklar ve İlgili Faaliyetler Sorumlusu Joselit Ramírez’ın nerede bulunduğunu takip etmeye yardımcı olabilecek bilgiler için ödül vereceğini teklif etti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!