Vitalik Buterin’in Son Oyunu: Ethereum 2.0 ve Merkezileşme Çıkmazı

Vitalik Buterin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum 2.0 lansman sürecinin başlamasından bir yıl sonra Vitalik Buterin, blok zinciri için bir yol haritası belirledi.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, “Endgame” başlıklı, güvenilmeyen ve sansüre dayanıklı ancak ölçeklenebilirlik ve merkezileşme gibi bazı ortak ödünleşimlere süresiz olarak eşlik eden varsayımsal bir “büyük blok zinciri” fikrini ortaya koydu.

Ethereum bloklarının üretiminin hala merkezi ancak blok doğrulamanın güvenilmez ve doğası gereği oldukça merkezi olmayan bir sistem elde etmek için, belirli güncellemelerin yapılması gerekiyor.

Buterin, ikinci staking katmanının eklenmesi, dolandırıcılık kanıtlarının/ZK-SNARKS’ın eklenmesi, veri kullanılabilirliği ve işlemler için ikincil kanallar dahil olmak üzere bir dizi sistemi listeledi. Yukarıda bahsedilen çözümlerin tümüne sahip bir sistem, temel altyapıyı sağlayacak, ancak Buterin bunun yine de “estetik açıdan çirkin” olacağına inanıyor.

Arbitrum, Optimism, Zksync, StarkNet gibi uygulamalar da merkezi blok üretimi için benzer bir şekilde sonuçlanacaktır. Buterin, bunların, Ethereum etkinliğinin neredeyse yarısından fazlasını tutmada başarısız olacağını ve bunun yerine saniyede birkaç yüz işlemle maksimuma çıkacağını belirtti.

Ethereum için çoklu toplama, merkezi olmayan doğrulama, güçlü sansür direnci ve hatta dağıtılmış blok üretimi sunacak olsa da, önemli bir sorun da yaratıyor. Buterin, blok üretiminin merkeziyetsiz olmasının çok uzun sürmeyebileceğini iddia etti ve alanlar arası MEV olasılığına atıfta bulundu:

“Bir sonraki bloğu aynı anda birçok alanda oluşturabilmenin çeşitli faydaları vardır: iki toplamada veya bir toplamada ve ana zincirde veya hatta daha karmaşıkta işlem yapmaya dayanan arbitraj fırsatlarını kullanan bloklar oluşturabilirsiniz.”

Özet Geçmek Gerekirse

Çok alanlı bir dünyada Buterin, “tüm alanlarda blok üretimini kontrol eden aynı kişilere yönelik güçlü baskılar” olduğunu iddia etti. Böyle bir durum varsayımsal olsa da, tamamen imkansız değil. Kısacası, merkezileşme, bir blok zincirinin takip etmeyi planladığı rotadan bağımsız olarak ortaya çıkmaya devam eden bir faktördür.

Komite doğrulaması, veri kullanılabilirliği örneklemesi ve piyasayı “düzenlemek” için baypas kanallarını içeren protokol düzeyindeki mekanizmaların önemi burada ortaya çıkıyor. Bu teknikler, gücün herhangi bir grup tarafından kötüye kullanılmamasını sağlayacaktır.

Ethereum ile ilgili olarak, Buterin, ağın toparlanma merkezli yol haritasının derin yararının, tüm geleceklere açık olduğu anlamına geldiğine inanıyor. Ayrıca, kendisine göre, blok zincirinin bir görüşe bağlı kalmasına gerek yoktur.

ETH araştırmacılarına yönelik bir notta Buterin, blok üretiminde hangi seviyelerde merkeziyetsizliğin elde edilebileceğinin net bir şekilde anlaşılmasının önemli olduğuna dikkat çekti. Etki alanları arası MEV onu sürdürülemez hale getirirse, karmaşık uygulamanın avantajlı hale gelmeyebileceğini söyleyerek sonuca vardı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!