BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$42,284.59
-1.97%
$2,938.73
-3.06%
$0.92
-1.66%
$154.73
-2.97%
$22.98
-3.45%
$360.40
-2.43%
$4.98
-6.92%
$4.10
-3.01%
$39.66
-3.78%
$42,284.59
-1.97%
$2,939.19
-3.05%
$0.92
-1.65%
$154.70
-2.99%
$1.00
0%
$1,079.59
-3.05%
$228.43
-1.87%
$48.03
-2.87%
$115.76
-2.76%

Vodafone Milyarlarca Enerji Üreten Cihazı Blockchain ile Birbirine Bağlayacak

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Küresel iletişim devi Vodafone, “milyarlarca” enerji üreten cihazı bir şebeke üzerinden, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Blockchain teknolojisi kullanarak birbirine bağlamayı planlıyor.

Vodafone, bu amaçla Energy Web (EWT) yenilikçi şirketiyle ortaklığa gitti. Ortaklık ile milyarlarca enerji üretip dağıtan cihaz, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Distributed Ledger teknolojisi (DLT) aracılığıyla birbirine bağlanacak. Distributed Ledger teknolojisi, merkezi yöneticisi ve merkezi depolama alanı olmayan, birden çok ülkeye veya kuruma yayılarak çoğaltılmış, paylaşılan ve senkronize edilmiş dijital verilerin konsensüsü anlamına geliyor.

Vodafone’un bu konudaki yeni ortağı Energy Web’den yapılan açıklamada, ortaklık anlaşmasının 26 Mayıs’ta (dün) imzalandığı duyuruldu. Açıklamada, Distributed Ledger teknolojisinin, Yapay Zekâ (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) alanlarında yazılım geliştirmede uzmanlaşan Sim-centric şirketi ile birlikte kombine edileceği, ayrıca, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknojisininin, “enerji üreten cihazlar için güvenli kimlikler oluşturmak amacıyla” Vodafone Business tarafından tedarik edileceği kaydedildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Coinzilla Banner (728x90)

Energy Web’in açıklamasında, ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Bu, rüzgar türbinleri, bataryalar, ısı pompaları ve güneş panelleri gibi yenilenebilir ve değişik yerlere dağıtılmış cihazların enerji şebekelerine güvenli ve verimli bir şekilde entegre edilebileceği anlamına gelmektedir.”

Dünya çapında 100 milyondan fazla cihazı Nesnelerin İnterneti yoluyla birbirine bağlayarak lider olan Vodafone’un, Energy Web ile ortaklığı sonucu bu alanda önemli gelişmelerin yaşanacağı öngörülüyor. Energy Web’in geliştirdiği EWT Token’in piyasa değeri ise tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda.

İçindekiler

Vodafone ve Energy Web ortaklığı

Her iki firma, telekom operatörlerinin şebeke içi SIM kartlar aracılığıyla cep telefonlarını güvenli bir şekilde tanımlamasından ilham alan, değişik yerlere dağıtılmış enerji kaynaklarını tanımlamak ve izlemekte kullanılan bir sistem geliştirecek.
Söz konusu akıllı şebeke sistemi, Vodafone’un Nesnelerin İnterneti teknolojisi ve Energy Web Decentralized Operating System (Energy Web şirketinin merkezi olmayan web işletim sistemi) tarafından desteklenecek.

Energy Web Yönetim kurulu Başkanı Walter Kok, yeni ortaklığın hedeflerini şu sözlerle vurguladı:”Yeni teknolojik enerji kaynaklarına geçişi gerçekleştirmek amacıyla birden fazla sektörün – elbette enerji sektörü, ancak aynı zamanda otomotiv, telekom ve hatta finans sektörünün – yakınlaştığını görüyoruz.”

Vodafone Business Nesnelerin İnterneti Yöneticisi Erik Brennei ise şöyle konuştu: “Merkezi olmayan, yeni nesil, düşük karbonlu (düşük seviyede karbondioksit emisyonu üreten) cihazların sayısı arttıkça, bulundukları yerden bağımsız olarak güvenli bir şekilde birbirlerine bağlanma ihtiyacı da artmaktadır.”

Brennei, “Bu bağlantının basit ve güvenli olması gerektiğini, böylece cihazların dünyadaki enerji ve iletişim ağlarına kolayca bağlanıp yönetilebilmesinin sağlanmış olacağını” da belirtti.

Vodafone, DLT teknolojisi araştırmalarını ilerletiyor

Telekom devi Vodafone, yıllardır Blockchain teknolojisi ile meşguldü. Son aylarda ise Distributed Ledger teknolojisi (DLT) uyumu ile ilgili araştırma çalışmalarını giderek arttırdığı gözleniyor.

Vodafone Mart ayında, iç süreçlerini yeni bir akış düzenine koymak amacıyla, Blockchain’i kullanacak kendi tedarik zinciri için DLT uygulamalarını araştırdığını açıkladı.

2019’da ise Vodafone’un Blockchain teknolojisinin, kimlik, güvenlik ve dijital haklar alanındaki 20’den fazla vakada, küresel operasyonlarda kullanıldığı bildirilmişti.

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.