Vodafone Milyarlarca Enerji Üreten Cihazı Blockchain ile Birbirine Bağlayacak

vodafone
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel iletişim devi Vodafone, “milyarlarca” enerji üreten cihazı bir şebeke üzerinden, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Blockchain teknolojisi kullanarak birbirine bağlamayı planlıyor.

Vodafone, bu amaçla Energy Web (EWT) yenilikçi şirketiyle ortaklığa gitti. Ortaklık ile milyarlarca enerji üretip dağıtan cihaz, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Distributed Ledger teknolojisi (DLT) aracılığıyla birbirine bağlanacak. Distributed Ledger teknolojisi, merkezi yöneticisi ve merkezi depolama alanı olmayan, birden çok ülkeye veya kuruma yayılarak çoğaltılmış, paylaşılan ve senkronize edilmiş dijital verilerin konsensüsü anlamına geliyor.

Vodafone’un bu konudaki yeni ortağı Energy Web’den yapılan açıklamada, ortaklık anlaşmasının 26 Mayıs’ta (dün) imzalandığı duyuruldu. Açıklamada, Distributed Ledger teknolojisinin, Yapay Zekâ (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) alanlarında yazılım geliştirmede uzmanlaşan Sim-centric şirketi ile birlikte kombine edileceği, ayrıca, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknojisininin, “enerji üreten cihazlar için güvenli kimlikler oluşturmak amacıyla” Vodafone Business tarafından tedarik edileceği kaydedildi.

Energy Web’in açıklamasında, ayrıca şu ifadeler yer aldı: “Bu, rüzgar türbinleri, bataryalar, ısı pompaları ve güneş panelleri gibi yenilenebilir ve değişik yerlere dağıtılmış cihazların enerji şebekelerine güvenli ve verimli bir şekilde entegre edilebileceği anlamına gelmektedir.”

Dünya çapında 100 milyondan fazla cihazı Nesnelerin İnterneti yoluyla birbirine bağlayarak lider olan Vodafone’un, Energy Web ile ortaklığı sonucu bu alanda önemli gelişmelerin yaşanacağı öngörülüyor. Energy Web’in geliştirdiği EWT Token’in piyasa değeri ise tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda.

Vodafone ve Energy Web ortaklığı

Her iki firma, telekom operatörlerinin şebeke içi SIM kartlar aracılığıyla cep telefonlarını güvenli bir şekilde tanımlamasından ilham alan, değişik yerlere dağıtılmış enerji kaynaklarını tanımlamak ve izlemekte kullanılan bir sistem geliştirecek.
Söz konusu akıllı şebeke sistemi, Vodafone’un Nesnelerin İnterneti teknolojisi ve Energy Web Decentralized Operating System (Energy Web şirketinin merkezi olmayan web işletim sistemi) tarafından desteklenecek.

Energy Web Yönetim kurulu Başkanı Walter Kok, yeni ortaklığın hedeflerini şu sözlerle vurguladı:”Yeni teknolojik enerji kaynaklarına geçişi gerçekleştirmek amacıyla birden fazla sektörün – elbette enerji sektörü, ancak aynı zamanda otomotiv, telekom ve hatta finans sektörünün – yakınlaştığını görüyoruz.”

Vodafone Business Nesnelerin İnterneti Yöneticisi Erik Brennei ise şöyle konuştu: “Merkezi olmayan, yeni nesil, düşük karbonlu (düşük seviyede karbondioksit emisyonu üreten) cihazların sayısı arttıkça, bulundukları yerden bağımsız olarak güvenli bir şekilde birbirlerine bağlanma ihtiyacı da artmaktadır.”

Brennei, “Bu bağlantının basit ve güvenli olması gerektiğini, böylece cihazların dünyadaki enerji ve iletişim ağlarına kolayca bağlanıp yönetilebilmesinin sağlanmış olacağını” da belirtti.

Vodafone, DLT teknolojisi araştırmalarını ilerletiyor

Telekom devi Vodafone, yıllardır Blockchain teknolojisi ile meşguldü. Son aylarda ise Distributed Ledger teknolojisi (DLT) uyumu ile ilgili araştırma çalışmalarını giderek arttırdığı gözleniyor.

Vodafone Mart ayında, iç süreçlerini yeni bir akış düzenine koymak amacıyla, Blockchain’i kullanacak kendi tedarik zinciri için DLT uygulamalarını araştırdığını açıkladı.

2019’da ise Vodafone’un Blockchain teknolojisinin, kimlik, güvenlik ve dijital haklar alanındaki 20’den fazla vakada, küresel operasyonlarda kullanıldığı bildirilmişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!