Yeni Ekonomi Programı Bitcoin ve Kripto Para Birimlerine Vergi Getiriyor

Bitcoin
Bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haber belki size ilginç gelecek ama aslında yaşanacak olan bir vergi diliminin daha hayatımıza gireceği şeklinde. Muhtemelen en çok da Bitcoin ve kripto para yatırımcısını etkileyecek.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Bilindiği üzere ülkemizde Bitcoin ve kripto para birimlerine yönelik olarak herhangi bir vergi söz konusu değil. Dünyanın farklı bölgelerinde zaman zaman kripto para birimlerine yönelik olarak vergilendirme hamlelerini duyuyorduk. Şimdi benzer bir hamle Türkiye’den gelmiş durumda.

Bitcoin ve kripto para birimlerine vergi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gündeme taşınan Yeni Ekonomi Programı ile şimdi Türkiye’de kripto para birimlerine yönelik olarak vergi adımı atılmış durumda.

Orta vadeli programda belirlenen hedeflerin ayrıntıları henüz netleşmiş değil. Ancak bu konu programın içerisine girdiğine göre ilerleyen günlerde yasal bir düzenleme ile karşılaşmamız mümkün.

Olumsuz bir durum mu?

Aslında atılan adımı olumsuzluk olarak değerlendirmek çok zor. Zira bu hamle Bitcoin ve kripto para birimlerinin yasal zemine kavuşturulmasında önemli bir adım.

Ayrıca gelecek olan yasal düzenleme ile birlikte Türkiye’de yer alan ve alana girmekten çekinen kurumsal yatırımcılar da alana dahil olabilir.

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Bu nedenle “dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek, bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir” ifadesine yer verilen ve Resmi Gazete’de yayınlanan raporda da belirtildiği üzere Bitcoin ve kripto para birimlerine resmi bir statü de böylelikle kazanddırılmış olacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!