Kripto

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

ABD, Kripto Saldırganları Hakkında Bilgi Verene 10 Milyon Dolar Hibe Veriyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikalı yetkililer ödülü ikiye katlayarak, Kuzey Koreli siber suçluları alt etmelerine yardımcı olan kişilere 10 milyon dolara kadar vaat etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore kripto para birimi korsanlığı kolektiflerine karşı kullanılabilecek değerli bilgiler veren herkese 10 milyon dolara kadar bağışta bulunma sözü verdi. Tutar, Mart 2022’de vaat edilen bir önceki ödülün iki katı.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı grupları, yıllardır Amerikan makamları için önemli bir yük olmuştur. Bu tür varlıklar, yakın geçmişteki en büyük istismarlardan bazılarının arkasında durarak, kuruluşlardan milyonlarca dolar değerinde kriptoyu sömürdü.

Chainalysis, Kuzey Koreli siber suçluların, fonlar çoğunlukla borsalardan ve yatırım şirketlerinden toplandığı için yalnızca 2021’de yaklaşık 400 milyon dolarlık dijital varlık çaldığını tahmin ediyor.

Geçen ay Elliptic, Doğu Asya ülkesinde bulunan kötü şöhretli siber çetenin, Harmony’yi ihlal eden ve 100 milyon dolar değerinde Ethereum tüketen kişi olduğunu iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, faaliyetlerini bozabilecek bilgiler için 10 milyon dolarlık bir ödül açıkladığı için bu kötü aktörlerle mücadele ediyor gibi görünüyor:

“Kuzey Kore hükümetiyle bağlantılı kötü niyetli siber gruplarla (Andariel, APR38, Bluenoroff, Guardians of Peace, Kimsuky veya Lazarus Group gibi) ilişkili ve ABD’nin kritik altyapısını hedef alan herhangi bir kişi hakkında herhangi bir bilginiz varsa. Bilgisayar Sahtekarlığı ve Kötüye Kullanımı Yasası, bir ödül almaya hak kazanabilirsiniz.”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu bilgisayar korsanlarıyla savaşırken karşılaştığı sorunlar, siber suçluların kripto para birimlerini çalmak ve aklamak için karmaşık teknikler kullanması olabilir. Bu yılın Şubat ayında Center for a New American Security (CNAS), Lazarus Group’u dünya çapındaki en gelişmiş bilgisayar korsanları arasına yerleştirdi ve onları “siber suçlular ve yabancı bağlı kuruluşlardan oluşan usta bir ordu” olarak nitelendirdi.

Ödül, dört ay önce açıklanan 5 milyon dolardan iki kat daha büyük. O zamanlar ajans, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının daha sonra anavatanlarındaki totaliter rejimi destekleyen fonları çalmak için kripto borsalarına ve finans kurumlarına saldırdığını savundu.

Kuzey Kore Kripto Suçunda Dünya Şampiyonu!

Birkaç hafta önce, dijital varlık borsası toplayıcısı Coincub, Doğu Asya ülkesinin dünyanın kripto hackleme süper gücü haline geldiğini belirledi. Kuzey Koreli siber suçluların son yıllarda 1,5 milyar doların üzerinde dijital para birimini tükettiği bildiriliyor.

Coincub ayrıca Pyongyang hükümetinin tüm saldırıları kontrol ettiğini, bazı çete üyelerinin Kim Jong-un ve yakın çevresiyle yakın bir ilişkisi olabileceğini iddia etti.

ABD, Kripto Saldırganları Hakkında Bilgi Verene 10 Milyon Dolar Hibe Veriyor!